Jeffrey Goldberg, az Atlantic című lap főszerkesztője Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadótól kapott meghívást a Signal üzenetküldő alkalmazás zárt csoportjába, ahol nyomon tudta követni a jemeni húszik elleni amerikai légicsapásról zajló belső kormányzati eszmecserét. Így előre értesült a március 15-én végrehajtott amerikai csapásról is, amely a Szuezi-csatorna védelmét szolgálta.
A történet több szempontból is megdöbbentő. Egyrészt egy szigorúan titkos műveletbe, amelyet az amerikai vezetés legfelsőbb szintjein koordináltak, vontak be egy újságírót. A másik megdöbbentő dolog, hogy az üzenetváltásból az derült ki, hogy
Washington Európával akarja kifizettetni a Szuezi-csatorna védelmét,
a húszik elleni légicsapásokat. Miközben a Fehér Ház munkatársai egy összetett, többnapos, aktív hadműveletet terveztek, egyik fő aggodalmuk az volt, hogyan lehetne Európával megfizettetni az árát.
J. D. Vance alelnök nyilvánosan hűen követi az elnök vonalát, de a privát üzenetek – feltéve, hogy valóban tőle származnak – azt sugallják, hogy még főnökénél is ellenségesebben viszonyul Európához. Vance rámutat, hogy míg
Éppen ezért Vance aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a közvélemény nem fogja megérteni, miért kellene amerikai erőforrásokat bevetni a hajózási útvonal biztosítására. (Az Allianz tavalyi elemzése szerint az Európa és Ázsia közötti kereskedelem 40 százaléka a Vörös-tengeren keresztül zajlik.)
Nem vagyok biztos benne, hogy az elnök tisztában van vele, hogy ez mennyire ellentmond az Európával kapcsolatos jelenlegi kommunikációjának
– írta állítólag Vance, aki az olajárak megugrása miatt is aggódik. Később hozzáteszi: „Egyszerűen gyűlölöm, hogy megint Európát kell kihúznunk a bajból.”
Vance tiltakozására a Pete Hegseth védelmi miniszternek tulajdonított üzenet úgy reagál, mint egy szülő, aki együttérzően elismeri a gyerek érzéseit, miközben kitart az eredeti terv mellett.
Alelnök úr, teljes mértékben osztom az európai ingyenélés iránti megvetését. Ez SZÁNALMAS
– írja Hegseth, majd hozzáteszi: „De mi vagyunk az egyetlenek ezen a bolygón, akik ezt véghez tudják vinni. Senki más még csak a közelében sincs.”
Michael Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó az Atlantic beszámolója szerint azzal érvelt, hogy az európai haditengerészetek nem képesek megfelelően biztosítani a hajózási útvonalat, ezért az amerikai hatóságok majd
meghatározzák a kapcsolódó költségeket, és azokat Európára terhelik.
Stephen Miller, Trump egyik legfőbb tanácsadója erre felteszi a kérdést: „És ha Európa nem fizet? Ha az Egyesült Államok hatalmas költségek árán helyreállítja a szabad hajózást, akkor valamilyen további gazdasági hasznot kellene ebből kinyerni cserébe.”
A Politico amerikai kiadása szerint Waltz, aki állítólag meghívta a zárt chatcsoportba az Atlantic újságíróját, könnyen lehet, hogy bűnbakká válik a botrány miatt. Természetesen a végső döntés Trump kezében van. A lap szerint két magas rangú fehér házi tanácsadó felvetette, hogy Waltznak le kellene mondania, hogy ne hozza az elnököt kellemetlen helyzetbe. Egy, a Fehér Házhoz közel álló személy ennél is nyersebben fogalmazott: „A Fehér Házban egy dologban mindenki egyetért: Mike Waltz egy idióta.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.