BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ez a lista megmutatja, melyik ország költi a legtöbb pénzt fegyverekre: de könnyen lehet, hogy az igazi nagyvad titokban marad

Az Egyesült Államok annyit fordított katonai célú kiadásokra, mint a következő tucat legnagyobb védelmi költségvetésű ország együttvéve. Ugyanakkor amerikai elemzők azzal vádolják Pekinget, hogy a bevallott összeg háromszorosát szánja fegyverkezésre.

Az Egyesült Államok 968 milliárd dollárt (több mint 349 ezermilliárd forint) költött fegyverkezésre tavaly, míg Kína 235 milliárd dollárt fordított a védelmi kiadásokra. Oroszország harmadik a listán: Moszkva a GDP 6 százalékát, közel 146 milliárd dollárt szánt a fegyveres erőkre és a hadiiparra – derül ki a Visual Capitalist összegzéséből.

Ezek az országok költik a legtöbbet a fegyverkezésre
Az Egyesült Államok költi a legtöbbet fegyverkezésre / Fotó: AFP

Németország 86 milliárd dolláros védelmi kiadásával a negyedik helyet szerezte meg. A lista hetedik helyén található Szaúd-Arábia a Közel-Kelet éllovasának számít: a sivatagi királyság 71,7 milliárdot költött a haderejére. A 13. Izrael sem elhanyagolható a 33,7 milliárdos védelmi büdzséjével, ezzel a régió második legnagyobb összegét fordította a katonai célú kiadásokra.

A háborúban álló Ukrajna 28,4 milliárd dollárral a 14. helyen található. Az Egyesült Államok annyit költött fegyverkezésre, mint a következő 12 legnagyobb védelmi költségvetésű ország együttvéve. Ám amerikai elemzők azzal vádolják Pekinget, hogy

a bevallott összeg háromszorosát szánja fegyverkezésre.

A szakértők szerint a kínai védelmi büdzsé nem tartalmazza a katonai kutatást és fejlesztést, a beszerzések egy részét, valamint a félkatonai erőkre és a parti őrségre fordított összegeket sem. Érdemes megemlíteni, hogy az orosz–ukrán háború kirobbanása óta jócskán megnőtt az európai országok költekezési kedve, amiből Magyarország sem marad ki.

 

Magyarország is egyre többet költ a haderőre

A Honvédelmi Minisztérium (HM) 2025-ben 1939,4 milliárd forintból gazdálkodhat, Magyarország védelmi kiadásai 1753 milliárd forintot tesznek ki 2025-ben. A különbséget az okozza, hogy a Honvédelmi Minisztérium feladatai közé nem csupán a védelmi célok tartoznak, hanem a katonai oktatás és a sport is.

Összehasonlításképp 2024-ben a HM 675,78 milliárd forintból gazdálkodhatott, a honvédelmi alap kiadásai pedig 1309,60 milliárd forintra rúgtak, a két tétel összesen 1985,38 milliárd forintot jelent, vagyis 2024-ben 45,98 milliárd forinttal többet költött védelmi célokra a magyar kormány, mint amennyi az idei költségvetésben szerepel.

Magyarország 2023-óta GDP-arányosan 2,1 százalékot fordít védelmi célra. A NATO 2024-es becslése szerint a tavalyi évben Magyarország védelmi kiadásainak százalékos megoszlása a következőképpen alakulhatott: 4,6 százalék infrastrukturális költségek, 23,7 százalék üzemeltetési és karbantartási költségek, 23,8 százalék személyi kiadások, 47,8 százalék pedig eszközbeszerzés és kutatás-fejlesztés.

A fegyverkezésre legtöbbet költő országok listája (zárójelben a védelmi kiadásokra fordított összeg)

  1. Egyesült Államok (968 milliárd dollár)
  2. Kína (235 milliárd dollár)
  3. Oroszország (145,9 milliárd dollár)
  4. Németország (86 milliárd dollár)
  5. Egyesült Királyság (81,1 milliárd dollár) 
  6. India (74,4 milliárd dollár)
  7. Szaúd-Arábia (71,7 milliárd dollár)
  8. Franciaország (64 milliárd dollár)
  9. Japán (53 milliárd dollár)
  10. Dél-Korea (43,9 milliárd dollár)

 

Sorban állnak a vevők az új horvát csodafegyverért

A kézifegyvereiről ismert horvát HS Produkt 2025 februárjában mutatta be legújabb könnyűgéppisztolyát, a Kuna nevű típust. A horvátok korábbi pénzneméről elnevezett fegyver több kaliberben is elérhető, és a gyártó szerint a legnehezebb körülmények között is kiválóan teljesít.  A horvát kézifegyvert Brazíliában már rendszeresítették, és az Egyesült Államok is érdeklődik iránta

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.