BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az orosz haditengerészet egyik legnagyobb hadihajója épül a Krím-félszigeten

Oroszország új hadihajót épít, ami nagyobb lesz, mint a három éve elsüllyedt Moszkva cirkáló. Az új Ivan Rogov-osztályú hadihajó célja, hogy helyreállítsa a haditengerészet hírnevét és csapásmérő képességét, amit a méretei is jeleznek.

A legújabb műholdfelvételek alapján Oroszország egy 220 méter hosszú és 40 méter széles, Ivan Rogov-osztályú hadihajót épít a Krím-félsziget keleti részén elhelyezkedő, kercsi hajógyárban. Az eurázsiai ország célja, hogy pótolja és felülmúlja a fekete-tengeri flotta megsemmisült zászlóshajóját, a Moszkvát.

Az orosz haditengerészet egyik legnagyobb hajója épül a Krím-félszigeten
Orosz, kínai és iráni hadihajók közös hadgyakorlata az Ománi-öbölben / Fotó: AFP

A Moszkva rakétás cirkáló még 2022 áprilisban süllyedt el, amit a felek eltérően kommunikáltak. Kijev azt állította, hogy Neptun rakétákkal rongálták meg az acélszörnyet Odesszától délre, míg Oroszország szerint a fedélzeten keletkezett tűz felrobbantotta a lőszerraktárt. A fedélzeten lévő 500 matrózt evakuálták, de a cirkáló a hullámsírba merült.

A második világháború óta ez volt a legnagyobb elsüllyedt orosz hadihajó. Az 1983-ban hadrendbe helyezett, elavultnak számító Moszkva pusztulása ugyan nem változtatta meg az orosz–ukrán háború menetét, de komoly presztízsveszteséget jelentett az orosz haditengerészetnek, ami a Fekete-tengeren több hajót is elvesztett a harcok során.

Az új Ivan Rogov-osztályú hadihajó célja, hogy helyreállítsa a haditengerészet hírnevét és csapásmérő képességét, amit a méretei is jeleznek: a Moszkva csupán 186 méter hosszú és 20 méter széles volt, míg az új acélszörny 220 méteres hosszával és 40 méteres szélességével az orosz haditengerészet egyik legnagyobb aktív járműve lesz.

Ugyanis Oroszország egyetlen repülőgép-hordozója, a Szovjetunió idején épített Admiral Kuznyecov 2017 óta áll javítás alatt és elemzők szerint előfordulhat, hogy nem tér vissza a tengerre. Emiatt jelenleg a 252 méter hosszú, 28,5 méter széles Pyotr Velikiy viseli ezt a címet, ami Oroszország északi tengeri határainak védelméért felelős Északi Flotta kötelékébe tartozik.

Késik a hajók átadása

A bejelentett gyártási költség a munkálatok megkezdésekor 100 milliárd rubel (több mint 430 milliárd forint) volt, ami azóta tovább nőhetett. Az orosz média korábban azt állította, hogy a kétéltű támadóhajó teljes vízkiszorítása 30 ezer tonnát érhet el, míg a legénység 900 tengerészgyalogosból állna.

Az új hadihajó 75 harci járművet és 15 helikoptert tud szállítani, köztük Ka–29 és Ka–52K típusokat. A tervek szerint a monstrumot idén kellett volna hadrendbe állítani, de a hajózási teszteket elhalasztották 2027-re. Egy második Ivan Rogov-osztályú hadihajó építése is tervezés alatt áll, de ennek státusza teljesen ismeretlen a nyilvánosság előtt.

Új, titokzatos szuperfegyvert állított hadrendbe Oroszország – ez már az űrháborúról szól

Oroszország hadrendbe állította taktikai-stratégiai rakéta és légvédelmi rendszerének legújabb szuperfegyverét, az első, Sz–500-as Prometejekkel felszerelt ezredet. Ez a lépés – amelyet a moszkvai forrás szerint Valerij Geraszimov, a hadsereg vezérkari főnöke is megerősített – egyértelműen az űrhadviselés irányába viszi, készíti fel a rakétavédelmet. 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.