Donald Trump meglepő döntése a büntetőtarifák felfüggesztéséről ideiglenesen globális megkönnyebbülést okozott, eszkalálta azonban a vámháborút a világ két legnagyobb gazdasága között. A Kínára vonatkozó 125 százalékos vámok ugyanis azonnal életbe léptek, míg a világ többi részére marad az általánosan kivetett 10 százalékos tarifa.
Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter szerint végig ez volt a stratégia, Trump eleve azt tervezte, hogy felfüggeszti a kölcsönös tarifákat több tucat országgal szemben. „Azt is mondhatnánk, hogy direkt ösztökélte rossz döntésre Kínát” – utalt arra, hogy Peking megtorló vámokat vetett ki, és most magasabb amerikai vámokkal néz szembe, míg mások haladékot kapnak.
A kínai kormányzat fogadkozott, hogy „a végsőkig harcol” majd az eszkalálódó vámháborúban,
így elképzelhető, hogy tovább emeli az amerikai termékekre vonatkozó, jelenleg 84 százalékos vámot. Ezt erősítette meg csütörtökön a X-re írt posztjában Mao Ning külügyi szóvivő is: „Kínaiak vagyunk. Nem félünk a provokációktól. Nem hátrálunk meg” – írta és megosztotta Mao Ce-tung kínai vezető egy 1953-as, a koreai háború idején mondott dacos beszédét.
A két ország közötti változatlan feszültség hatással van az olajárra is, ami a szerdai Trump-bejelentés utáni eufóriában 4 százalékkal drágult, majd több mint 1 százalékkal olcsóbb lett csütörtök reggel. A bizonytalanság ugyanis az ING stratégái szerint változatlanul negatív hatást gyakorol a globális növekedésre, ami aggasztó az olajpiac szempontjából.
Az IG online kereskedési platform piaci stratégája is arra számít, hogy csökken majd az olaj ára, ha elszáll a vámkegyelem körüli optimizmus. „A keresletet veszélyezteti, hogy romlanak Kína növekedési kilátásai” – mondta a Reutersnek Jep Dszun Zsong.
A kínai gazdaság növekedési kilátásait pedig sorra rontják az elemzők , legutóbb csütörtökön a Goldman Sachs, amely arra számít, hogy a vámháború miatt a GDP mindössze 4 százalékkal bővül az idén a korábban jelzett 4,5 százalék helyett. Már az utóbbi is messze volt a pekingi kormányzat által célul kitűzött 5 százaléktól.
Bár Peking valószínűleg tovább fokozza majd az ösztönzőket a kereskedelmi zavarok ellensúlyozására, az intézkedések nem valószínű, hogy „teljes mértékben ellensúlyozni tudják a vámok negatív hatását” – figyelmeztettek az elemzők.
A Citi és a Naxitis már kedden 4,2 százalékosra vágta vissza az előrejelzéseit,
a Morgan Stanley még nem adott ki új előrejelzést, de már figyelmeztetett a várakozásaihoz képest növekvő lefelé mutató kockázatokra; egyelőre 4,5 százalékos növekedést prognosztiz – emlékeztetett a CNBC.
Az Egyesült Államokba irányuló export adja a kínai GDP mintegy 3 százalékát. A márciusi külkereskedelmi adatokat hétfőn hozzák nyilvánosságra, az első negyedéves GDP-növekedésről szólót pedig április 16-án.
Trump egyébként jelezte, hogy lehetséges a kereskedelmi vita megoldása Kínával is, de kormányzati illetékesek szerint a más országokkal folytatott tárgyalásokat helyezik előtérbe, mivel
és mások is bejelentkeztek, hogy alkut kössenek.
Közben azonban
Peking is tárgyalt az Európai Unióval és Malajziával a kereskedelmi kapcsolatok erősítéséről,
Ausztrália visszautasította Kínát abban, hogy közösen lépjenek fel a vámok ellen.
„Nem fogjuk kézen Kínát – nyilatkozta Richard Marles miniszterelnök-helyettes az ausztrál Sky Newsnak . – Nem ezt tesszük. Amit teszünk, az Ausztrália nemzeti érdekeinek követése és a világkereskedelem diverzifikálása” – tette hozzá.
Elmondta azt is, hogy Ausztrália az Európai Unióval, Indonéziával, Indiával, Nagy-Britanniával és a Közel-Kelettel fenntartott kereskedelmi kapcsolatok erősítésével fogja növelni gazdasági ellenálló képességét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.