BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Számolgatják már, mennyire rontják Kína kilátásait a tarifák

Életbe léptek Donald Trump kölcsönös vámjai. A vámháború miatt sorra rontják az elemzők Kína növekedési kilátásait.

A mélyütéseket sem nélkülözi a világ két legnagyobb gazdasága közötti vámháború, a két fél lőtt és visszalőtt, Washington megemelt tarifái amerikai idő szerint szerdán hajnalban léptek életbe, és folyik a számolgatás, több nagybank máris megvágta miatta a kínai gazdaság növekedési kilátásait.

Donald Trump gondoskodik róla, hogy tovább eszkalálódjon a vámháború / Fotó: AFP

A Kínára kivetett amerikai vámok és a Peking visszavágása miatt bevezetettek 104 százalékos tarifát jelentenek a kínai árucikkekre. 

A Wall Street-i befektetési cégek emiatt máris kezdték megvágni a világ második legnagyobb gazdaságának növekedési kilátásait.

A vámháború miatt lassabban nő majd a kínai gazdaság

A CNBC összeállítása szerint a Citi az elsők között lépett, a korábban jelzettnél 0,5 százalékponttal alacsonyabb, 4,2 százalékos bővülést vár, „mivel a legutóbbi eszkaláció után kevés lehetőség látszik megállapodásra az Egyesült Államok és Kína között”. A Natixis is ekkora növekedést jelez a korábbi 4,7 százalék helyett.

ROMANIA - PORT OF CONSTANTA - AT THE FRONT LINE
Kezdik megvágni a kínai gazdaság növekedési kilátásait / Fotó: Hans Lucas via AFP

A Morgan Stanley és a Goldman Sachs még nem adott ki új előrejelzést, de már figyelmeztettek a várakozásaikhoz képest növekvő lefelé mutató kockázatokra; jelenleg mindkettő 4,5 százalékos növekedést prognosztizál.

Kína hivatalos növekedési célja „öt százalék körüli” 2025-re, de ezt nem lesz könnyű elérni a célt.

Peking úgy gondolja, hogy megéri keménykedni

A 104 százalékos vám brutálisnak hangzik, de a Goldman Sachs számításai szerint míg 

  • az első 50 százalékos emelése 1,5 százalékponttal csökkentheti a kínai GDP-t, 
  • a második már kisebb mértékben, 0,9 százalékponttal.
Chess,Pieces,On,The,Board,,One,Piece,Is,Painted,With
Kína vállalja a kockázatot a konfrontációval / Fotó: Anggalih Prasetya

Az Egyesült Államokba irányuló export a teljes kínai GDP mintegy 3 százalékpontját teszi ki. A Nomura előrejelzése szerint a kínai kivitel két százalékkal esik vissza az idén, a GDP azonban változatlanul 4,5 százalékkal növekszik majd.

„Tekintettel a rendkívül változékony helyzetre, lehetetlen észszerűen megbecsülni a folyamatban lévő amerikai–kínai kereskedelmi háborúnak a kínai gazdaságra gyakorolt hatását” – hangsúlyozta Lu Ting, a cég Kínával foglalkozó vezető közgazdásza, hozzátéve, hogy előrejelzésében már számolt a jelentősen rosszabb feszültségekkel.

Kína a héten jelezte, hogy a közeljövőben kamatcsökkentést vagy a költségvetési kiadások növelését tervezi a növekedés erősítése érdekében.

Yue Su, az Economist Intelligence Unit vezető közgazdásza szerint Kína arra is számít, hogy az Egyesült Államok befolyása valószínűleg eléri a plafont.„Peking szempontjából úgy tűnik, hogy az erőteljes megtorlás stratégiai előnyei most meghaladják a kapcsolódó gazdasági költségeket” – vélekedett.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.