BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csúnya foltokat hagyott a kávé és a kakaó az EU agrárimportján

Biztató exportszámokkal indult az év az Európai Unió agrárélelmiszer-külkereskedelmében, de az import még jobban kilőtt. Az élelmiszer-kereskedelmet az EU-ban most főleg a kávé, a tea és a kakaó ára határozza meg.

Felpörgött idén januárban az Európai Unió agrár-élelmiszeripari külkereskedelme, az export elérte a 19 milliárd eurót, ami 4 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban, az import pedig még ennél is meredekebben nőtt, intenzív volt az élelmiszer-kereskedelem az EU-ban. A behozatal összevetésben 7, éves alapon 19 százalékkal bővülve elérte a 16 milliárd eurót. Az import értékének növekedését főleg a kakaó és a kávé árának emelkedése táplálta. A kereskedelmi többlet 3 milliárd euróra csökkent, ami a megnövekedett importköltségeket tükrözi – írja piaci helyzetjelentésében az Európai Bizottság.

Cocoa bean drying in Agboville, Ivory Coast., élelmiszer-kereskedelem az EU-ban
A kakaó ára nagyban meghatározza, milyen paraméterekkel működik az élelmiszer-kereskedelem az EU-ban /  Fotó: Robert Harding via AFP

Az EU januári 19 milliárd eurós agrár-élelmiszeripari exportjának fő célpontja továbbra is az Egyesült Királyság. Az idei irányuló termékek kivitele az erős pozícióból is tovább tudott bővülni, és januárban 3 százalékkal nőtt. Kiemelendő a Svájcba irányuló export 16 százalékos megugrása, ami főként a kakaótermékeknek köszönhető. Ezzel szemben a Kínába irányuló export 13 százalékkal csökkent, nagyrészt a gabonaexport meredek visszaesése miatt. Ez a tavalyi trend folytatása, amiben akkor a gabonán kívül a sertéshús és a tejtermékek kivitelének mérséklődése játszott nagy szerepet.

A kakaó béklyójában az élelmiszer-kereskedelem az EU-ban

Az egyes termékeket, illetve termékcsoportokat vizsgálva feltűnő, hogy 

  • a kávé,
  • a tea,
  • a kakaó és
  • a fűszerek 

exportja egészen nagy értékben, 396 millió euróval, vagyis 55 százalékkal növekedett 2025 januárjában az előző év első hónapjához képest, amit főként a kakaó és a kávé magasabb árai okoztak. Az édességek és csokoládé exportja 150 millió euróval (18 százalékkal) nőtt, míg a tejtermékek kivitele 119 millió euróval (8 százalékkal) emelkedett. Mindkettő nagyrészt az árak emelkedésének tudható be.

Ezzel szemben a gabonafélék exportja 466 millió euróval (37 százalékkal) csökkent, amit elsősorban az okozott, hogy mennyiségben kevesebb búza és a kukorica került a külpiacokra. Az olajos magvak és fehérjenövények exportja ugyancsak csökkent az egy évvel korábbihoz képest, az előzőé 52 millió euróval (22 százalékkal), a növényi olajoké pedig 40 millió euróval (17 százalékkal), szintén a megcsappant mennyiségek miatt.

A magas árak növelték az importértéket

A jónak mondható exportadatok mellett is romlott a külkereskedelmi egyenleg, ugyanis az EU agrár-élelmiszeripari importja 2025 januárjában 16 milliárd euróra emelkedett, ami az importénál nagyobb ütemű, 7 százalékos növekedés decemberhez képest, és 19 százalékos 2024 januárjához képest. 

Ami exportoldalon jól jött, az most itt visszaütött, ugyanis az import értékét nagyrészt a kakaó és a kávé magas árai dobták meg. A legnagyobb növekedést az Elefántcsontpartról és Ghánából érkező import produkálta: Elefántcsontpart 438 millió euróval, 77 százalékkal tudta megemelni az EU-ba szállított áruinak értékét, Ghána pedig 233 millió euróval, ami pedig 153 százalékos importérték-emelkedés, mindkét esetben a kakaó árának emelkedése volt az ok.

Nem meglepő, hogy az árucsoportok közül az EU kávé-, kakaó- és fűszerimportja növekedett a legnagyobb mértékben 2025 januárjában, 

1,4 milliárd euróval, ami éves alapon 66 százalékos növekedés s az eddig is ismertek alapján a kakaó- és kávéárak emelkedése vezérelt. A gyümölcsök, diófélék és nem ehető termékek importja is nőtt, főként a magasabb árak miatt. Ezzel szemben az olajos magvak, a fehérjenövények és a cukor importja csökkent a mennyiségek és az árak csökkenése miatt.

A jelentős partnerek közül kevesebb agrár-élelmiszeripari terméket szállított az unióba Brazília (szállításai 140 millió euróval, 10 százalékkal) és Ukrajna (amelyiké pedig 125 millió euróval, 9 százalékkal esett vissza) elsősorban az olajos magvak és gabonafélék alacsonyabb mennyisége miatt. Az Oroszországból érkező import eközben 79 százalékkal esett vissza 2024-hez képest.

Az idei külkereskedelmi folyamatokba bezavar a ragadós száj- és körömfájás, amely Németországban, Szlovákiában és Magyarországon is megjelent, és bár Németországban csak egy vízibivalytelepen okozott kárt – de a remények szerint magyar és szlovák esetek sem lesznek már –, ahogyan azt a Világgazdaság megírta, a német sertéshúsexport januárban és februárban visszaesett.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.