Donald Trump közel-keleti látogatásának nyitányaként bejelentette: Szaúd-Arábia ezermilliárd dolláros befektetést hajlandó végrehajtani az Egyesült Államokban – írta a Bloomberg.
Az elnök hangsúlyozta, hogy ilyen mértékű befektetés korábban éveket vett volna igénybe, ő viszont mindezt „alig két hónap alatt” elérte.
A koronaherceg, Mohamed bin Szalmán (MBS), eredetileg 600 milliárd dolláros csomagról beszélt, de Trump ezt kevésnek találta – végül a szaúdi vezető is jelezte, hogy elkötelezett a magasabb cél elérése mellett.
A bejelentés során több részmegállapodást is nyilvánosságra hoztak:
A DataVolt például 20 milliárdot költ MI-adatközpontokra az Egyesült Államokban.
Trump közel-keleti stratégiája az úgynevezett gazdasági diplomáciára épül: a gazdag olajállamokat az amerikai befektetések kulcsszereplőivé akarja tenni.
Ennek része, hogy visszavonná a Biden-kormányzat MI-csipekre vonatkozó exportkorlátozásait, amelyeket Kína visszaszorítására vezettek be. A szaúdi és emírségekbeli vezetők ezt üdvözlik: az Egyesült Arab Emírségek például 10 év alatt 1400 milliárd dolláros amerikai beruházást ígért.
Trump Szaúd-Arábiába ment pénzért, de lehet, hogy ez most még neki sem jön össze
Az amerikai elnök ezermilliárd dollár befektetést szeretne „hazavinni” Szaúd-Arábiából. Az olajkirályság azonban nehéz helyzetben van: Szalmán herceg gigaprojektjei nyelik a pénzt, viszont az olajár alacsony – Trump így legfeljebb szép ígéretekkel távozhat Rijádból.
Az eseményt a legnagyobb amerikai vállalatok vezetői is jelenlétükkel erősítették meg: Elon Musk, Larry Fink (BlackRock), Andy Jassy (Amazon), Jensen Huang (Nvidia) és Jane Fraser (Citigroup) egyaránt részt vettek a befektetési csúcstalálkozón.
A háttérben azonban komoly kihívások húzódnak: a szaúdi GDP épp ezermilliárd dollár körül van, és az ország maga is hatalmas fejlesztésekbe kezdett (pl. a futurisztikus Neom város), amelyek 2 ezermilliárd dollárba kerülhetnek. Az olajárakra nehezedő nyomás és a 2030-ig kitűzött évi 100 milliárd dolláros külföldi befektetési cél még kérdésessé teszi, mennyire tarthatók a most beígért számok.
Mindezzel együtt Trump mostani látogatása jól illeszkedik korábbi szerepvállalásához: az üzletkötő elnök karakterét erősíti, aki a külpolitikát is a gazdasági érdekek alá rendeli.
Trump fellép a gyógyszergyártókkal szemben: elnöki rendelet szorítaná le az árakat a nemzetközi szintre
Bár komoly politikai nyomás nehezedik az iparágra, jogi és gyakorlati akadályok is nehezítik a megvalósítást. Donald Trump elnök hétfőn aláírt egy átfogó rendeletet, amely arra kötelezné a gyártókat, hogy az amerikai gyógyszerárakat a nemzetközi szinthez igazítsák.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.