Az Európai Központi Bank vezetője, Christine Lagarde lehet a Világgazdasági Fórum (WEF) következő elnöke. Lagarde jogászként kezdte a pályafutását, korábban a Nemzetközi Valutaalap ügyvezető igazgatója és francia pénzügyminiszter volt, az EKB élére 2019-ben nevezték ki.
Mint ismert, a WEF alapítója, Klaus Schwab a húsvéti hétvégén arról tájékoztatta a WEF elnökségét, hogy 88. életévébe lépve úgy döntött: azonnali hatállyal lemond a kuratórium elnöki posztjáról és tagságáról. A szervezet igazgatósága közleményében elismerően szólt Schwab kiemelkedő eredményeiről, azonban kiderült, hogy vizsgálat indult a közgazdász ellen.
A vádak szerint Schwab meghamisította a davosi szervezet által készített versenyképességi jelentéseket, amely az országokat termelékenységük és ellenálló képességük alapján rangsorolja. Az is felmerült, hogy nem választotta szét a nemzetközi szervezet és a személyes pénzügyeit, például a fórum pénzéből fizetett szállodai masszázsokat.
Klaus Schwab elutasította az állításokat, és a vádakat megalapozatlannak nevezte, azonban a Világgazdasági Fórum a húsvét vasárnapi rendkívüli ülésen a vizsgálat megindításáról döntött. A vasárnapi ülésen az igazgatótanács nem engedte felszólalni Schwabot, aki úgy érezte, hogy nem kapott szót, és lemondott.
A WEF Peter Brabeck-Letmathe alelnököt, a Nestlé korábbi vezérigazgatóját nevezte ki ideiglenes elnöknek, és bizottságot hozott létre a következő vezető kiválasztására. A Bloombergnek nyilatkozó források szerint egyértelműen Christine Lagarde a legesélyesebb jelölt.
A Világgazdasági Fórum (World Economic Forum, WEF) egy svájci nonprofit alapítvány és független nemzetközi szervezet, amely a világ helyzetének javítása mellett kötelezte el magát. Székhelye a Genf melletti Cologny, legismertebb rendezvénye az évente megszervezett davosi találkozó, amelyen a világ politikai, társadalmi és gazdasági vezetői gyűlnek össze,
hogy megvitassák a legégetőbb globális kérdéseket.
A tanácskozás története 1971-ig nyúlik vissza, amikor Klaus Schwab német közgazdász csaknem ötszáz nyugat-európai vállalatvezetőt hívott meg a davos-klostersi üdülőhelyen általa szervezett Európai Vállalatirányítási Szimpóziumra, hogy az amerikai multinacionális vállalatok terjeszkedése miatt aggódó menedzserekkel megismertesse az amerikai vállalatvezetési módszereket.
A tanácskozást 1987-től Világgazdasági Fórum néven rendezték meg, két évvel később pedig már a résztvevők több mint fele Európán kívüli országból érkezett. Az éves találkozók számos fontos nemzetközi kezdeményezés kiindulópontjává váltak, sőt politikai konfliktusok megoldásában is szerepet játszottak, történelmi események helyszínéül szolgáltak.
A Világgazdasági Fórum éves találkozóit Davosban tartják, ez alól csak 2002 volt kivétel, amikor az Egyesült Államok elleni, 2001. szeptember 11-i terrortámadások után a szolidaritás kifejezéseként a tanácskozás helyszíne New York volt.
Ébresztőt fújtak Európának a vállalatvezetők
Ha Európa nem kap gyorsan észbe, akkor még jobban lemarad a globális versenyben. Európai vállalatvezetők arra mutattak rá, hogy túl sok a szabályozás, ellenben kevés a beruházás és az innováció a kontinensen, miközben Kína és az Egyesült Államok már jó ideje a versenyképessége növelésére koncentrál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.