Január 15–19. között rendezik meg az 54. davosi Világgazdasági Fórumot, amelynek idei mottója: A bizalom újjáépítése. 

-
Fotó: Fabrice Coffrini/AFP

A davosi fórum előtt minden évben közzéteszik a Globális kockázatok című jelentést. Az idei elemzés szerint a legsúlyosabb rövid távú, azaz a következő két évre vonatkozó kockázati tényezők a félretájékoztatás és dezinformáció, a szélsőséges időjárás, a társadalmi polarizáció, a kiberbiztonsági bizonytalanság és az államközi fegyveres konfliktus.

 A legsúlyosabb hosszú távú, körülbelül tíz évig terjedő kockázatokat a szélsőséges időjárás, a kritikus változás a Föld rendszereiben (geoszféra, bioszféra, krioszféra, hidroszféra és atmoszféra), a biodiverzitás csökkenése és az ökoszisztéma összeomlása, a természeti erőforrások kimerülése, illetve a félretájékoztatás és dezinformáció jelentik.
Az MTVA Sajtóarchívuma a jövő heti esemény kapcsán részletes történeti hátteret közöl a Világgazdasági Fórumról (World Economic Forum, WEF), amely egy svájci nonprofit alapítvány és független nemzetközi szervezetként a világ helyzetének javítása mellett kötelezte el magát. Székhelye a Genf melletti Cologny, legismertebb rendezvénye

az évente megszervezett davosi találkozó, amelyen a világ politikai, társadalmi és gazdasági vezetői gyűlnek össze, hogy megvitassák a legégetőbb globális kérdéseket, 

meghatározzák a jövőre vonatkozó legfontosabb feladatokat.

A tanácskozás története 1971-ig nyúlik vissza, amikor Klaus Schwab német közgazdász csaknem ötszáz nyugat-európai vállalatvezetőt hívott meg a davos-klostersi üdülőhelyen általa szervezett Európai Vállalatirányítási Szimpóziumra, hogy az amerikai multinacionális vállalatok terjeszkedése miatt aggódó menedzserekkel megismertesse az amerikai vállalatvezetési módszereket. 

Jaj az emberiségnek, ha beigazolódnak a globális elit jóslatai

Háború, klímakatasztrófa, gazdasági összeomlás és dezinformáció. A híres-hírhedt Világgazdasági Fórum globális kockázatokról szóló 2024-es jelentése nem sok jót ígér a következő évtizedre.

Az eszmecsere szakmailag és anyagilag is gyümölcsöző volt, Schwab nemcsak támogatókra talált, hanem 25 ezer svájci frank nyereséget is elkönyvelhetett. Az összegből még abban az évben megalapította az Európai Vállalatirányítási Fórumot, amelyet a korabeli sajtó „egy ötlet diadalaként” méltatott. 

Az európai együttműködés helyett egyre inkább a világméretű együttműködés lehetőségei, kérdései szerepeltek a fórumok napirendjén.

A tanácskozást 1987-től Világgazdasági Fórum néven rendezték meg, két évvel később pedig már a résztvevők több mint fele Európán kívüli országból érkezett. Az éves találkozók számos fontos nemzetközi kezdeményezés kiindulópontjává váltak, sőt politikai konfliktusok megoldásában is szerepet játszottak, történelmi események helyszínéül szolgáltak. 

A világgazdasági fórumot 2015-ben hivatalosan is nemzetközi szervezetként ismerték el, ami új fejezetet nyitott a magán- és együttműködését elősegítő globális fórum történetében.

A Világgazdasági Fórum éves találkozóit Davosban tartják, ez alól csak 2002 volt kivétel, amikor az Egyesült Államok elleni 2001. szeptember 11-i terrortámadások után a szolidaritás kifejezéseként a tanácskozás helyszíne New York volt.