Jóváhagyta az Európai Parlament a bizottság arra irányuló javaslatát, hogy 50 százalékkal emeljék meg az Oroszországból és Belaruszból származó azon mezőgazdasági termékekre kivetett uniós vámokat, amelyeket még nem terhelnek többletvámok. A cél az EU két országtól való függőségének további csökkentése, a következmény viszont a műtrágyadrágulás lehet.
Az új vámok által érintett termékek közé tartozik
Az új szabályozás 6,5 százalékos vámot ír elő az Oroszországból és Belaruszból importált műtrágyákra, valamint tonnánként 40–45 euró vámot a 2025–2026-os időszakra. Ezek a vámok 2028-ra tonnánként 430 euróra emelkednek. Indoklásként az is szerepel, hogy az orosz és belarusz műtrágyák értékesítéséből származó jövedelem közvetlenül hozzájárul az Ukrajna elleni háborúhoz.
A javasolt intézkedések jelentősen csökkenteni fogják az érintett áruk uniós behozatalát, függetlenül attól, hogy azok a két országból származnak-e, vagy közvetlenül, illetve közvetve ezek exportálják azokat. Ez várhatóan az uniós műtrágyagyártás további diverzifikációját eredményezi majd, amelyet jelenleg az alacsony importárak befolyásolnak. A jogszabály emellett megbízza a Bizottságot az áremelkedések, illetve a belső piacot és az uniós mezőgazdasági ágazatot érő esetleges károk nyomon követésével és a negatív hatások enyhítésével. A rendeletet 411 szavazattal, 100 ellenszavazattal és 78 tartózkodás mellett fogadták el.
Az EP honlapján található dokumentum szerint
2023-ban az uniós országok 3,6 millió tonna karbamid- és nitrogénműtrágyát importáltak Oroszországból, 1,28 milliárd euró értékben. Ez a teljes importmennyiség több mint 25 százaléka. Tavaly ez a szám jelentősen megnőtt, és már 6,2 millió tonna orosz műtrágyát tett ki.
A bizottság szerint az e rendelet hatálya alá tartozó műtrágyák behozatala Oroszországtól való gazdasági függőséget tükröz. Ha nem avatkoznak be, a helyzet káros hatással lehet az EU élelmezésbiztonságára, és különösen a műtrágyák esetében kiszolgáltatottá teheti az Uniót Oroszország esetleges kényszerítő intézkedéseivel szemben. Ezekre a kérdésekre válaszul a Bizottság 2025. január 28-án benyújtotta az Oroszországból és Belaruszból származó műtrágyákra és egyes mezőgazdasági termékekre vonatkozó vámok kivetésére irányuló javaslatát.
Az EP döntése után hamarosan jött az orosz reakció is: a nitrogénműtrágyákra kivetett magas vámok bevezetésének következménye az unió számára a műtrágyadrágulás lesz, mert ezentúl magasabb áron juthatnak hozzá a vegyszerekhez – jelentette ki Dmitrij Peskov, a Kreml hivatalos képviselője. Peskov szerint nemcsak drágább, hanem rosszabb minőségű nitrogénműtrágyákat fog kapni az EU, mivel az orosz műtrágyák beleértve a nitrogénműtrágyákat is, a legmagasabb minőségűek.
Az európaiak továbbra is, mint mindig, maguknak fognak ártani
– jegyezte meg egy tájékoztatón.
Az orosz elnök sajtótitkára hozzátette, hogy a nitrogénműtrágyák iránti kereslet egyformán magas az egész világon. Ennek eredményeként a más irányú piacok nagy valószínűséggel ellensúlyozni fogják ezeket az európai vámokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.