BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lakhatási válság: durván beavatkozik a kormány, akár duplájára is nőhet a spanyolországi ingatlanok ára

Spanyolországban komoly lakhatási válság alakult ki az elmúlt években. A spanyol kormány most egy új javaslattal segítene a helyzeten: 100 százalékos adót vetne ki az ingatlanvásárlók egy körére. Kérdés, hogy a törvénytervezet átmegy-e a parlamenten, s ha igen, akkor a spanyolországi lakhatási válság valóban enyhül-e.

Vitatott javaslattal állt elő a spanyol kormány a lakhatási válság kezelésére: Spanyolország vezetése 100 százalékos adót vetne ki a vételárra, ha a vevő nem európai uniós polgár.

Spanyolország, lakás, ingatlan, eladó lakás, eladó ingatlan, kiadó lakás, kiadó ingatlan, lakások
Akár duplájára is nőhet a spanyolországi ingatlanok ára / Fotó: Shutterstock

Pedro Sánchez miniszterelnök Szocialista Pártja a tervet egy átfogó lakhatási törvény részeként nyújtotta be csütörtökön a parlamentnek. A törvény célja „olyan intézkedések előmozdítása, amelyek lehetővé teszik a lakhatáshoz való hozzáférést, mivel ez az egyik legsúlyosabb probléma, amellyel társadalmunk jelenleg szembesül” – idézte törvénytervezetet Bloomberg.

Sánchez először januárban jelentette be a tervezett új adónemet, válaszul az ingatlanárak emelkedése és a lakáshiány miatt növekvő elégedetlenségre, különösen Madridban és Barcelonában. Akkor a miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy a külföldiek felvásárolják az ingatlanokat és az áremelkedésre spekulálnak, és hogy 2023-ban az EU-n kívüli lakosok 27 ezer ingatlant vásároltak.

A spanyol ingatlanpiacon a brit állampolgárok teszik ki a külföldi vásárlók legnagyobb részét.

Ők főként a tengerparti térségekben, például Valenciában, Andalúziában és a Baleár-szigeteken vásárolnak ingatlant. A német, holland és más uniós állampolgárok mentesülnek az adó alól.

Nem biztos azonban, hogy a törvényt valóban elfogadja a parlament, mivel Sánchez 2023-as kormányalakítása óta nehezen tud törvényeket keresztülvinni. A miniszterelnök kisebbségi koalíciót vezet, és minden törvény elfogadásához körülbelül nyolc párt támogatására van szüksége – amit nem mindig tud megszerezni.

A lakáshiány miatt a helyi önkormányzatok is fellépnek azért, hogy kevesebb ingatlan váljon üdülővé. Barcelona például azt tervezi, hogy 2029-ig teljesen betiltja a rövid távú bérbeadást.

Sánchez egy állami–magán partnerségi rendszert is létrehozna, amely ipari módszerekkel építene lakásokat – ezek az eljárások gyorsabbak és olcsóbbak a hagyományos építkezéseknél.

Spanyolországi nyaralást tervez? Lehet, hogy a kormány most szüntette meg a szálláshelyét

Madrid közel 66 ezer hirdetés törlését rendelte el a szabályok megsértése miatt. A spanyol Airbnb-tulajdonosokon egyre nagyobb a nyomás a lakhatási válság miatt, ennek pedig az országba tartó turisták ihatják meg a levét.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.