Az Európai Unió és az Egyesült Királyság tárgyalópartnerei a hétfői csúcstalálkozót megelőzően megállapodtak a kétoldalú kapcsolatok megerősítéséről – értesült több forrásból is a sajtó, bár az uniós–brit megállapodás még nincsen teljesen kész.
A Bloombergnek két, a megbeszéléseket ismerő, neve elhallgatását kérő személy arról számolt be, hogy a tárgyalócsoportok európai idő szerint hajnali két óra körül állapodtak meg a szövegben, de
a tervezetet még mindkét oldal politikai vezetőinek jóvá kell hagyniuk.
A megállapodás három dokumentumot tartalmaz: egyet a védelmi és biztonsági partnerségről, egy közös nyilatkozatot a geopolitikai kihívásokkal kapcsolatos együttműködésről, valamint „közös megegyezést” egy sor más kérdésben.
A két fél hétfőn, a kora reggeli órákig alkudozott a két legnehezebben megoldható kérdésről, a halászati jogokról és a fiatalok mobilitásáról, valamint az élelmiszer- és mezőgazdasági szabványokról.
A halászati jogokkal kapcsolatban maradt a legtöbb vita a BBC értesülése szerint. A hírügynökség ezzel kapcsolatban emlékeztetett, hogy az ágazat csupán az ország GDP-jének 0,4 százalékát adja, tehát gazdasági szempontból abszolút elhanyagolható, de az egyik kulcskérdés volt már annak idején, a Brexit-tárgyalások alatt is.
A 2020-as megállapodás további hozzáférést biztosított az uniós halászoknak a brit vizekhez – ennek a
szerződésnek a határideje azonban jövő júniusban lejár,
és több uniós tagállam, például Franciaország is, meg akarja hosszabbítani.
Ez azonban aggasztja a brit halászokat. A skót ágazati szövetség például a hétfői EU–brit csúcstalálkozó előtt levelet írt Keir Starmer kormányfőnek, amelyben sürgette a halászati jogok védelmét.
„Ha egy újabb többéves megállapodás kerül terítékre, annak tartalmaznia kell jelentős, kereskedelmileg életképes halászati lehetőségek átadását az Egyesült Királyságnak” – mondta Elspeth Macdonald, a szövetség vezérigazgatója a BBC The World Tonight című műsorában a múlt héten.
Jonathan Raynolds üzleti ügyekért felelős miniszter a Sky Newsnak nem volt hajlandó megerősíteni, hogy megvan a megállapodás. „Semmi nem végleges, amíg minden nem az” – jelentette ki. „Abszolút úgy gondolom, hogy van pozitív megoldás, amit elérhetünk, ha továbbra is kitartunk mellette, de még nem jutottunk el odáig” – tette hozzá.
A hosszabb távú halászati megállapodásért cserébe az EU visszavonta azt a kérelmét, hogy az állat- és növény-egészségügyi megállapodást, illetve az energiaügyi együttműködést időbeli korlátozás alá vonják.
Az Egyesült Királyság emellett azon is dolgozik majd, hogy csatlakozzon az EU Erasmus+ diákcsereprogramjához és egy időkorlátos ifjúsági vízumrendszerhez, amelynek „dedikált vízumutat kell biztosítania, és gondoskodnia kell arról, hogy a résztvevők teljes száma mindkét fél számára elfogadható legyen az EU győzelme érdekében” – áll az egyik dokumentumban.
Az EU el fogja hárítani az akadályokat, hogy a brit látogatók elektronikus beléptető kapukat használhassanak az EU-n belül, és azon fog dolgozni, hogy megkönnyítse a művészek utazását – áll a tervezetben.
„Valódi kincs vár itt az Egyesült Királyságra” – mondta Jonathan Reynolds üzleti miniszter a Times Rádiónak. „A jelenlegi megállapodásban hatalmas hiányosságok vannak, nemcsak a kereskedelemmel, hanem a biztonsággal kapcsolatos területeken is” – mondta, utalva a több mint négy évvel ezelőtt megkötött Brexit-megállapodásra.
A hétfőn elfogadott védelmi és biztonsági paktum részeként az EU és az Egyesült Királyság platformot hoz létre a két fél számára, hogy konzultáljanak és együttműködjenek különböző területeken, beleértve az információmegosztást, a tengeri és űrbiztonságot, és ami kulcsfontosságú Nagy-Britannia számára, a blokk vállalja, hogy mielőbb megvizsgálja annak lehetőségeit, hogy Nagy-Britannia hozzáférhessen az EU közös beszerzési védelmi alapjaihoz.
A hétfő kora reggeli órákban kiadott, hat oldalas közös nyilatkozatban megerősítették Ukrajna Oroszország elleni háborújának támogatását. A nyilatkozatban az áll, hogy az Egyesült Királyság külügy- és védelmi miniszterei félévente politikai párbeszédet fognak folytatni az EU főképviselőjével .
„Elkötelezettek vagyunk a háborús bűncselekmények és az Oroszország agressziójával összefüggésben elkövetett egyéb súlyos bűncselekmények teljes körű elszámoltathatóságának biztosítása mellett” – áll a közleményben.
Nagy-Britannia 2020. január 31-én távozott az Európai Unióból, majd 11 havi átmeneti időszak után az EU egységes belső piacáról és vámuniójából is kilépett. Az akkori konzervatív párti brit kormány ugyanis nem kívánta teljesíteni azokat a feltételeket – mindenekelőtt az európai uniós állampolgárok szabad nagy-britanniai letelepedésének és munkavállalásának jogát –, amelyek e két integrációs szerveződéshez elválaszthatatlanul kötődnek.
A tavaly júliusi parlamenti választások óta hivatalban lévő munkáspárti kormány sem kívánja visszaléptetni Nagy-Britanniát az Európai Unióba, sem az EU egységes belső piacára és vámuniójába, de Keir Starmer miniszterelnök többször kijelentette, hogy sokkal szorosabbra akarja vonni az unióhoz fűződő kapcsolatokat.
Az Európai Bizottság több ízben jelezte, hogy az érdemi közeledés egyik kulcsfontosságú elemének tartaná a 18–30 év közötti uniós és brit állampolgárok kölcsönös és megkötések nélküli utazási, letelepedési, tanulási és munkavállalási lehetőségének megteremtését.
A munkáspárti brit kormány korábban ezt elvetette, de az utóbbi hetek hivatalos brit nyilatkozatai alapján London bizonyos korlátozásokkal immár hajlandó fontolóra venni a kezdeményezést.
Nick Thomas-Symonds miniszteri rangú brit EU-főtárgyaló a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában megerősítette, hogy Nagy-Britannia nem honosítja meg újból a megkötések nélküli mozgás általános szabadságjogát az Európai Unióval.
A brit tárgyalóküldöttség vezetője ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy a brit és az uniós állampolgárságú fiatalok kölcsönös mozgási szabadságának ügyében „intelligens, ellenőrzött” megoldásról folynak az egyeztetések az EU-val.
A legfrissebb felmérések szerint a kezdeményezés rendkívüli népszerű a brit választók körében.
A legnagyobb brit közvélemény-kutató csoport, a YouGov a The Times című konzervatív brit napilap számára elvégzett vizsgálatában kimutatta, hogy a britek több mint 70 százaléka pártolja, és mindössze 17 százaléka ellenzi a fiatalok kölcsönös mozgási szabadságának újbóli megteremtését Nagy-Britannia és az EU között.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.