BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fordulat jöhet az űrhaderőben, új színtéren indulhat fegyverkezési verseny

Az amerikai űrhaderő öt évvel megalakulása után is küzd az elismerésért és a forrásokért, miközben Kína és Oroszország már űrfegyvereket fejleszt. Donald Trump új, Golden Dome elnevezésű rakétavédelmi pajzsa lehet az űrhaderő kitörési pontja – ha sikerül pénzt szerezni rá. Ez pedig fegyverkezési versenyt indíthat el a világon.

Donald Trump öt éve hívta életre az amerikai Űrhadosztályt (Space Force), ám a haderőnem még mindig elismerésért és forrásokért küzd, pedig a világűr mára kiemelt katonai fontosságú térséggé vált. Sőt, az űrhaderő olyannyira nem kapott hangsúlyt, hogy a közvélemény gyakran még mindig tréfaként kezeli a létezését. Pedig az űrhaderő nem kisebb célt tűzött ki, mint az űrfölény megszerzése és fenntartása.

SpaceX - GPS III SV 08 Mission, űrhaderő
A SpaceX május 30-i rakétakilövése. A vállalat az amerikai űrhaderő beszállítója lehet / Fotó: NurPhoto via AFP

Az űrhaderő támogatói szerint sürgősen növelni kellene az amerikai jelenlétet és kapacitásokat az űrben, mivel a geopolitikai valóság egyre nyugtalanítóbb: Kína műholdak elleni technológiákat és megfigyelőrendszert fejleszt, Oroszország pedig nukleáris űrfegyvereket tesztel.

Úgy tűnik, hogy Donald Trump nemrég lépett az ügyben, ugyanis májusban Michael Guetlein tábornokot, a haderőnem űrműveleti vezérhelyettesét kinevezte az Aranykupola (Golden Dome) nevű, űralapú rakétavédelmi pajzs élére. Ez a nagyszabású projekt több száz milliárd dolláros beruházást igényelhet, és hosszú távon megrendeléseket biztosíthat a védelmi iparnak – köztük a SpaceX és a Northrop Gruman vállalatoknak.

Active Duty Members by DoD Military Service | As of March 2025
Fotó: US Department of Defense

Peter Hays űrpolitikai szakértő szerint 

az Aranykupolával az űrhaderő teljes értékű katonai szolgálattá válhat.

Chance Saltzman tábornok és más katonai vezetők azonban úgy látják, hogy a források nem elegendők a növekvő fenyegetések kezelésére. David Deptula, a Mitchell Légügyi Intézet dékánja szerint az Űrhaderő jelenlegi mérete elenyésző a többi haderőnemhez képest – léteznek olyan támaszpontok más alakulatoknál, ahol többen szolgálnak, mint a teljes űrhaderőben. Szerinte

a költségvetés kétszeresére-háromszorosára lenne szükség, hogy valóban betölthesse stratégiai szerepét.

A probléma mértékét mutatja, hogy másfél héttel Guetlein kinevezése után a Fehér Ház közzétette a költségvetési javaslatát, amely 26,3 milliárd dollárt irányoz elő az űrhaderőnek, szemben Joe Biden kormánya tavalyi, 29,6 milliárdos javaslatával. A végső összegen a kongresszus még változtathat – mutatott rá a Bloomberg.

Az Egyesült Államok új fegyverkezési verseny indíthat az űrhaderővel

Pete Hegseth védelmi miniszter szerint az űr a jövő hadviselésének legfontosabb terepe lesz, és ennek megfelelően az űrhaderő is kiemelt figyelmet kap majd a következő években.

A Kongresszusi Költségvetési Hivatal szerint

az Egyesült Államok akár 542 milliárd dollárt is költhet a következő 20 évben az űrbéli elfogórendszerek fejlesztésére és telepítésére.

Jessica West kanadai biztonságpolitikai kutató rámutatott a hírügynökségnek, hogy az Egyesült Államok „gyorsan és veszélyes mértékben fegyverzi fel az űrt”, ami új fegyverkezési versenyt indíthat. Ugyanakkor belpolitikai szempontból a hadviselési retorika megerősítheti az űrhaderő finanszírozását, mivel a „háborús státusz” a Pentagon szemében megnyitja az utat új programok és erőforrások előtt.

A magánszektorban is egyre több szereplő helyezkedik az új űrháborús korszakhoz: a SpaceX például nemrég 5,9 milliárd dolláros szerződést nyert el, de startupok is jelentős befektetéseket kapnak, ha termékeik és szolgáltatásaik illeszkednek az Űrhaderő igényeihez, így például a True Anomaly.

Űrvédelem előfizetésre: Elon Musk állna Trump rakétapajzsprojektjének az élére – százmilliárd dolláros üzlet lehet az Aranykupola

A projekt szokatlan megközelítései, például az előfizetéses modell, komoly vitákat váltanak ki a Pentagonban. Elon Musk azonban a hadiiparba is betörne az Aranykupola fejlesztésével, amellyel a Boeing és a Lockheed orra alá is borsot törne.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.