Az Európai Unió megemelte több ukrán élelmiszerre vonatkozó importkvóta mennyiségét a módosított szabadkereskedelmi megállapodás keretében – közölte pénteken egy magas rangú uniós tisztségviselő. A június végén aláírt módosítás 40 termékre vonatkozik, de életbelépéséhez még szükség van a tagállamok minősített többségére.
Brüsszel és Kijev június végén vizsgálta felül az érvényben lévő társulási megállapodás kereskedelemliberalizációs rendelkezéseit – emlékeztetett tudósításában a Reuters. A megállapodásban 40 termék szerepel, de
az elfogadásához szükség van a tagállamok minősített többségének támogatására.
Nagy István agrárminiszter szerint „tönkretenné a gazdákat az a hátuk mögött Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát”.
A megállapodás emelte több termék esetében is az Ukrajnára vonatkozó kvótákat:
Az ukrán mezőgazdasági érdekképviselet, az UCAB szerint azonban az importra vonatkozó idei európai uniós kvóták túl alacsonyak a 2024-es mennyiségekhez képest.
„Visszalépésnek tekintjük ezt, tekintettel arra, hogy a jelenlegi ukrán feltételek nem változtak, miközben az EU-val folytatott kereskedelem egyre konzervatívabbá válik a más harmadik országokból származó, megnövekedett uniós importtal szemben” – tudatta az UCAB a brit hírügynökséggel.
Ukrajna globálisan is jelentős exportőr agrártermelő, és az EU a legnagyobb kereskedelmi partnere, az uniós agrárimportban a harmadik helyen áll.
Vitalij Koval mezőgazdasági miniszter pénteken tudatta, hogy az országban eddig összesen 865 700 tonna különböző gabonafélét arattak le az új termésből.
Ukrajna 2025-ben legalább 51 millió tonna gabonát tervez betakarítani,
10 százalékkal kevesebbet, mint 2024-ben.
„Ukrajna aratása körülbelül egy héttel elmarad a tavalyitól, a régiókban súlyosbodó szárazság és a rossz időjárás miatt” – tudatta jelentésében az ASAP Agri tanácsadó cég.
Egy másik tanácsadó cég, a Barva Invest előrejelzése szerint az aratás üteme a következő két hétben felgyorsul. Az árpa vetésterületének felét július közepére, a búza felét pedig augusztus elejére betakaríthatják.
„A jelenlegi adatok azt mutatják, hogy a szemek minősége túlnyomórészt jó mind a búza, mind az árpa esetében. A problémát az alacsony terméshozamok jelentik, amelyeket a fejlődési időszakban számos időjárási anomália befolyásolt” – számolt be a Barva Invest.
Az Ukrán Nemzeti Agrártudományi Akadémia a héten közölte, hogy Dél-Ukrajnában a vetés és a növény növekedési szakaszában tapasztalt száraz időjárás jócskán csökkentette az őszi búza és az árpa terméshozamát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.