BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Bizonytalan részvénypiacok, aggódnak a befektetők a vámháború és a növekvő amerikai költségvetési hiány miatt

A végső elfogadás előtt áll Trump elnök „nagy, gyönyörű” törvénycsomagja, amelynek adócsökkentési előírásai az amerikai államadósságot növelhetik. Csütörtökön fontos amerikai munkaerőpiaci adatok érkeznek, a részvénypiac ezektől vár iránymutatást a kamatpályára vonatkozóan.

Az ázsiai részvénypiac lemorzsolódott a szerdai kereskedelemben, a dollár 3 és fél éves mélypont közelében stagnált, a befektetők az amerikai kamatcsökkentések lehetőségét és a kereskedelmi megállapodásokért folytatott versenyfutást mérlegelték Donald Trump július 9-i vámhatárideje előtt.

részvénypiac
Részvénypiac: költségvetési és munkaerőpiaci aggodalmak bizonytalanítják el a befektetőket / Fotó: AFP

Trump kijelentette, hogy nem fontolgatja a július 9-i határidő meghosszabbítását az Egyesült Államokkal kötendő kereskedelmi megállapodások kapcsán, továbbá ismét kétségbe vonta, hogy Japánnal sikerülhet megállapodást kötni, bár Indiával szerinte várhatóan létrejön az egyezség.

  • Az MSCI legátfogóbb (Japánt nem tartalmazó) ázsiai és csendes-óceáni részvényindexe 0,23 százalékkal esett a korai kereskedésben, kissé eltávolodva a múlt héten elért, 2021. novemberi csúcstól. 
  • A japán Nikkei index 0,78 százalékkal gyengült, elsősorban a technológiai részvények húzták le. 
  • A technológiai részvényekkel teli tajvani részvényindex, valamint a dél-koreai Kospi szintén csökkent, miután az amerikai tech cégek komoly visszaesést szenvedtek el a júniusi erős emelkedés után.

Fontos munkaerőpiaci adat érkezik csütörtökön

Kedden közzétett adatok szerint az amerikai munkaerőpiac továbbra is ellenálló, májusban nőtt a betöltetlen álláshelyek száma. Ez ráirányította a figyelmet a csütörtökön esedékes foglalkoztatottsági jelentésre, a befektetők ez alapján próbálják felmérni, hogy mikor csökkentheti legközelebb a kamatot a Federal Reserve.

Jerome Powell Fed-elnök – akire Trump elnök erős nyomást gyakorol, hogy mielőbb csökkentse a kamatokat – megismételte, hogy az amerikai jegybank „vár, és további adatokat gyűjt” a vámok inflációs hatásairól, mielőtt a kamatvágás mellett döntene.

A kereskedők idén 64 bázispontnyi kamatcsökkentést áraznak a Fed részéről, a júliusi csökkentés esélyét 21 százalékra teszik. Ez továbbra is nyomás alatt tartja a dollárt. 

  • Az euró utoljára 1,1793 dolláron forgott, kicsivel a kedden elért három és fél éves csúcs alatt. 
  • A jen árfolyama stabil volt, 143,52 dollár per jen szinten. 

Bármilyen csalódást keltő gazdasági adat további kamatcsökkentési várakozásokat és újabb dolláreladásokat válthat ki

kommentálta a helyzetet a Reutersnek Carol Kong, a Commonwealth Bank of Australia devizastratégája. „Az úgynevezett »One Big Beautiful Bill« törvényjavaslat (ami jelentős adócsökkentéseket tartalmaz, és félő, hogy növeli a szövetségi költségvetési hiányt), valamint a kereskedelmi fejlemények szintén tovább gyengíthetik a dollárt, ha megingatják a befektetők bizalmát az amerikai gazdasággal kapcsolatban.” 

A részvénypiac az amerikai hiány elszaladásától tart  

Az utóbbi napokban a befektetői figyelem Donald Trump gigantikus adó- és kiadási csomagjára összpontosított, amely várhatóan 3,3 ezermililárd dollárral növeli az államadósságot. A törvényjavaslat a képviselőház elé kerülhet végső jóváhagyásra, miután a szenátus republikánusai a lehető legszorosabb többséggel megszavazták.

Bár a törvénycsomag költségvetési aggodalmakat szült, a piaci reakció viszonylag visszafogott maradt. 

Az irányadó tízéves amerikai államkötvényhozam stabilan 4,245 százalékon állt, miután az előző kereskedési napon kéthavi mélypontra esett.

Aninda Mitra, a BNY Investment Institute ázsiai makrostratégiai vezetője szerint a jogszabály „kódolja” az amerikai költségvetési pozíció és az államadósság fokozatos romlását. „A rövid távú hatások jórészt már beépültek az árakba, de a bizonytalansági tényező miatt a hosszú lejáratú hozamok prémiuma magasan maradhat. Nem számítunk arra, hogy a hosszú távú hozamok jelentősen csökkennének a következő 6–12 hónapban.”

A fiskális aggodalmak, a kereskedelmi bizonytalanságok és az amerikai kamatpálya együttesen a befektetőket elfordították az amerikai eszközöktől, és alternatívákat kerestek. A piac tart attól is, hogy Trump kereskedelmi politikája visszafoghatja az amerikai gazdasági növekedést.

Ez a dollár iránti kereslet csökkenéséhez vezetett: 

  • az amerikai deviza több mint 10 százalékot veszített értékéből idén, ez a legrosszabb féléves teljesítménye az 1970-es évek óta. 
  • A dollárindex – amely hat másik devizával szemben méri az amerikai deviza erejét – 96,649 ponton állt, közel 2022. márciusi mélypontjához. 
  • Az azonnali piacon az arany ára 3332,19 dollárra csökkent unciánként, miután az előző kereskedési napon 1 százalékkal erősödött. Az arany ára az év eddigi részében 27 százalékkal emelkedett a menekülőeszközök iránti kereslet miatt.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.