Az ázsiai részvénypiac lemorzsolódott a szerdai kereskedelemben, a dollár 3 és fél éves mélypont közelében stagnált, a befektetők az amerikai kamatcsökkentések lehetőségét és a kereskedelmi megállapodásokért folytatott versenyfutást mérlegelték Donald Trump július 9-i vámhatárideje előtt.
Trump kijelentette, hogy nem fontolgatja a július 9-i határidő meghosszabbítását az Egyesült Államokkal kötendő kereskedelmi megállapodások kapcsán, továbbá ismét kétségbe vonta, hogy Japánnal sikerülhet megállapodást kötni, bár Indiával szerinte várhatóan létrejön az egyezség.
Kedden közzétett adatok szerint az amerikai munkaerőpiac továbbra is ellenálló, májusban nőtt a betöltetlen álláshelyek száma. Ez ráirányította a figyelmet a csütörtökön esedékes foglalkoztatottsági jelentésre, a befektetők ez alapján próbálják felmérni, hogy mikor csökkentheti legközelebb a kamatot a Federal Reserve.
Jerome Powell Fed-elnök – akire Trump elnök erős nyomást gyakorol, hogy mielőbb csökkentse a kamatokat – megismételte, hogy az amerikai jegybank „vár, és további adatokat gyűjt” a vámok inflációs hatásairól, mielőtt a kamatvágás mellett döntene.
A kereskedők idén 64 bázispontnyi kamatcsökkentést áraznak a Fed részéről, a júliusi csökkentés esélyét 21 százalékra teszik. Ez továbbra is nyomás alatt tartja a dollárt.
Bármilyen csalódást keltő gazdasági adat további kamatcsökkentési várakozásokat és újabb dolláreladásokat válthat ki
– kommentálta a helyzetet a Reutersnek Carol Kong, a Commonwealth Bank of Australia devizastratégája. „Az úgynevezett »One Big Beautiful Bill« törvényjavaslat (ami jelentős adócsökkentéseket tartalmaz, és félő, hogy növeli a szövetségi költségvetési hiányt), valamint a kereskedelmi fejlemények szintén tovább gyengíthetik a dollárt, ha megingatják a befektetők bizalmát az amerikai gazdasággal kapcsolatban.”
Az utóbbi napokban a befektetői figyelem Donald Trump gigantikus adó- és kiadási csomagjára összpontosított, amely várhatóan 3,3 ezermililárd dollárral növeli az államadósságot. A törvényjavaslat a képviselőház elé kerülhet végső jóváhagyásra, miután a szenátus republikánusai a lehető legszorosabb többséggel megszavazták.
Bár a törvénycsomag költségvetési aggodalmakat szült, a piaci reakció viszonylag visszafogott maradt.
Az irányadó tízéves amerikai államkötvényhozam stabilan 4,245 százalékon állt, miután az előző kereskedési napon kéthavi mélypontra esett.
Aninda Mitra, a BNY Investment Institute ázsiai makrostratégiai vezetője szerint a jogszabály „kódolja” az amerikai költségvetési pozíció és az államadósság fokozatos romlását. „A rövid távú hatások jórészt már beépültek az árakba, de a bizonytalansági tényező miatt a hosszú lejáratú hozamok prémiuma magasan maradhat. Nem számítunk arra, hogy a hosszú távú hozamok jelentősen csökkennének a következő 6–12 hónapban.”
A fiskális aggodalmak, a kereskedelmi bizonytalanságok és az amerikai kamatpálya együttesen a befektetőket elfordították az amerikai eszközöktől, és alternatívákat kerestek. A piac tart attól is, hogy Trump kereskedelmi politikája visszafoghatja az amerikai gazdasági növekedést.
Ez a dollár iránti kereslet csökkenéséhez vezetett:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.