Észak-Korea június végén hivatalosan is megnyitotta a Vonszan-Kalma nevű tengerparti üdülőövezetet, amely 20 ezer vendég fogadására alkalmas. Az új fejlesztés fényűző képet mutat a világnak, miközben a lakosság jelentős része súlyos nélkülözéssel küzd – írta a CNN.
Kim Dzsongun személyesen vágta át a szalagot Észak-Korea keleti partján, a Kalma tengerparti üdülőközpont hivatalos megnyitóján. Az állami média „nemzeti kincs szintű turisztikai városként” jellemezte a fejlesztést, amely víziparkokat, felhőkarcoló-szállodákat és több ezer vendég számára kialakított szálláshelyeket foglal magában.
Az első belföldi vendégek érkezését július 1-jére ígérik, azonban nem derült ki, kik utazhatnak ide, és hogyan.
A projekt része Észak-Korea azon törekvésének, hogy idegenforgalmi fejlesztéseken keresztül devizabevételekre tegyen szert.
A komplexum közelében található a Kalma nemzetközi repülőtér, valamint a frissen átadott Kalma vasútállomás is, amely a „turisták kényelmét szolgálja”. A megnyitón egyetlen külföldi vendégként az orosz nagykövet és munkatársai vettek részt, ami jól mutatja Phenjan egyre szorosabb kapcsolatait Moszkvával.
Elemzők szerint az üdülő elsősorban a kiváltságos pártelit, illetve magas rangú állami tisztviselők belföldi pihenőhelye lehet. A nemzetközi turizmus jelenleg gyakorlatilag kizárólag orosz állampolgárokra korlátozódik.
Egy vlagyivosztoki utazási iroda, a Vostok Intur három nyári utazási csomagot is hirdet a Kalma-öbölbe mintegy 1840 dolláros áron, a programban a közeli síparadicsom, Maszikrjong is szerepel.
A fejlesztés a 2013-ban meghirdetett vonszani átalakítási tervek része, és bár a kivitelezést többször is hátráltatták nemzetközi szankciók és a világjárvány, a projekt Kim politikai sikerének szimbólumává vált. A vezető legalább hétszer látogatott el a helyszínre, személyesen ellenőrizve az építkezést. A nyitóeseményen jelen volt a felesége, Ri Szoldzsu, valamint a lánya is, Kim Dzsue, akit potenciális utódként tartanak számon.
Azonban szakértők szerint a látványos külsőségek mögött továbbra is súlyos kérdések húzódnak: miként lehet működőképes egy idegenforgalmi projekt olyan országban, ahol az emberek mozgását a saját határain belül is szigorúan korlátozzák? És vajon mennyiben képes egy ilyen beruházás valós gazdasági áttörést hozni az elszigetelt diktatúrának?
Észak-Korea sok szeretettel várja a turistákat
A világ legelzártabb országa még 2020 elején, a koronavírus-járvány megfékezése érdekében döntött úgy, hogy lezárja a határokat a külföldi turizmus előtt. A járvány elmúltával a kínai–észak-koreai gazdasági kapcsolatok fellendültek, és tavaly már az orosz turistáknak is újra engedélyezték az országba való beutazást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.