A belga KBC Bank és a holland ABN Amro Bank megállapodásra jutott magyarországi bankjaik egyesítéséről. A fúzió után megszűnik az ABN Amro (Magyar) Bank, a tevékenység a Kereskedelmi és Hitelbank név alatt folyik tovább. A fúzióval a pénzintézet mérlegfőösszege eléri majd az ezermilliárd forintot, piaci részesedése 15 százalék körül lesz, ami a hazai bankpiac második helyét biztosítja számára.
Az új pénzintézetben a belga KBC 60 százalékos többségre tesz majd szert, ehhez azonban 10 milliárd forintos tőkeemelést kellett bevállalnia a belgáknak.
A bank élén Rejtő Tibor, a K&H jelenlegi vezérigazgatója áll majd, a hattagú vezetői bizottságba az ABN Amro vezetői közül csak Draskovits Tibor és László Csaba kerül be vezérigazgató-helyettesként.
A fúzió technikai lebonyolítására a két pénzintézet közös integrációs irodát hoz létre, amely külső tanácsadó cég bevonásával dolgozza ki és vezényli le az egyesülési folyamatot. A pénzintézeti vezetők szerint a fúzió során lehetőség kínálkozik arra, hogy mindkét bankból az értékesebb piaci szegmensekre alapozzák a jövőt. Így vélhetően a nagyvállalati kapcsolatok esetében az ABN Amro-, a lakossági és kisvállalkozói ügyfelek esetében a K&H-vonal lesz erősebb.
A szükséges hatósági engedélyek beszerzését a pénzintézet január végére várja. Rejtő Tibor a Világgazdaságnak elmondta: ekkorra valószínűleg tisztában lesznek azzal is, hogy a szinergiák kiszűrése jegyében hány fiókot kell majd bezárni a két bank 220 tagú hálózatából, s mekkora leépítésekre lesz szükség. A vezérigazgató alaptalannak tartja azokat a sajtóhíreket, amelyek 40 százalékos létszámzsugorodásról szólnak.
A fúzió jogi értelemben vett megvalósulását a szakemberek 2001 júniusának végére várják, addig a két egyesülésre készülő bank még egymás mellett, önálló piaci szereplőként vesz részt a pénzügyi szolgáltatók versenyében.
A fúzió legnagyobb kockázata, hogy az átemeneti időszak alatt az ABN Amro ügyfeleinek bizalma megrendülhet -- ez elsősorban a lakossági ügyfeleket érinti. Várkonyi Edit -- aki jelenlegi pozícióját megőrizve a közös bankban is a lakossági és kisvállalkozói üzletágat irányítja majd vezérigazgató-helyettesként -- úgy véli, ez ellen csak a folyamatok nagyon jó kommunikálásával tudnak majd védekezni.
A pénzintézetbe bekerülnek a két bank hazai leányvállalatai, az ABN Amróhoz tartozó Lease Plan és a Mébit, valamint a KBC-hez tartozó Argosz kivételével. Az ABN Amro vezetői a sajtótájékoztatón nem titkolták: céljuk a Mébit értékesítése. Az univerzális banki funkciókhoz tartozó biztosítási kínálatról így majd a K&H Életbiztosító gondoskodik. Rejtő Tibor szerint a biztosítási üzletág felfuttatásának terve összhangban van a KBC azon tapasztalatával, amely szerint Nyugaton az ügyfelek ma már több életbiztosítást kötnek bankfiókokban, mint az ügynöki hálózaton keresztül.
Jövő júniusban búcsúzik az ABN Amro Az elmúlt hetek bizonytalansága után tegnap a KBC és az ABN Amro vezetői megállapodtak magyarországi banki érdekeltségeik egyesítéséről. A fúzió után a tovább élő Kereskedelmi és Hitelbankban a belgák által kívánt stabil többséget a KBC egyoldalú tőkeemelésével érik el a felek. Nagy László Nándor-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.