A befektetések teljesítménymérésének globális szokványai (global investment performance standards -- GIPS) európai és amerikai szakértők munkájával a tavalyi év végére készültek el és a fejlettebb tőkepiacokon 2001 elején lépnek hatályba. A rendszert felügyelő és értelmező szakemberek budapesti tanácskozása kapcsán került kiadásra a GIPS magyar fordítása is.
A munkaértekezleten áttekintették a különböző országok teljesítménymérési rendszerének fejlettségét, a GIPS-nek való megfeleléshez szükséges hitelesítési eljárás kérdéseit, illetve a felmerülő értelmezési problémáknál követendő eljárást. A GIPS lényege, hogy a kiinduló adatok, a számítási módszertan, a kompozitok előállítása, a kiegészítő adatok közlése, valamint a teljesítmények bemutatása egységes elvekre épüljön. Alkalmazásához öt év olyan teljesítményére van szükség, amely megfelel a most összefoglalt standardoknak.
A PricewaterhouseCoopers (PwC) felmérése szerint jelenleg az európai befektetéskezelők 27 százaléka tud a szokványoknak megfelelően prezentálni, de az összes megkérdezett célja a GIPS-nek való megfelelés. A magyarnál már fejlettebb lengyel piacon a szereplők ezt a jövő vezető szokványrendszerének tartják, amely kulcsszerepet fog kapni a befektetőkért folytatott versenyben.
A szakemberek ezért a nemzetközi fejlődés mellett a lengyel példát is vázolták a Pénzügyminisztérium és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete képviselőinek. A befektetéskezelés különböző szegmenseiben mintegy 1500-2000 milliárd forintos vagyontömeg mozog. Jelenleg az azonos tevékenységre vonatkozó normák számos jogszabályban, különbözőképpen vannak definiálva, így elsősorban a szokványrendszer elméleti bázisa jelenthet segítséget a régóta formálódó tőkepiaci reformban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.