Elkészült és jelenleg a szakmai szervezetek, minisztériumok véleményezik a biztosítók jelzálog-hitelezési jogosítványáról rendelkező kormányrendelet tervezetét. A jogszabályt -- amelyet technikai PM-rendeletek egészítenek majd ki -- a december 5-ei kormányülésen, vagy a kabinet jövő hó első felében tartandó esetleges rendkívüli ülésén fogadhatják el.
A lapunk birtokába került tervezet szerint a biztosítók 2001. január 1-jétől életbiztosítási díjtartalékuk 5 százalékát helyezhetnék ki jelzáloghitelként. Az élettartaléknak az ingatlanokba, ingatlanalapokba történő befektetésekkel számított együttes értéke nem lehet nagyobb, mint a matematikai tartalék és a biztonsági tőke fedezetét szolgáló befektetések 20 százaléka.
A kölcsön rendszeres díjfizetésű életbiztosítási módozatként nyújtható, maximális összege nem lehet nagyobb, mint az ügyfélnek az életbiztosítási szerződés alapján adható biztosítási összeg. Ha az ügyfél a törlesztési idő alatt elhunyna, a biztosítás révén fedezhető a maradék kifizetése.
Az egy ügyfélre jutó hitel összege nem lehet több, mint a felajánlott ingatlan hitelfedezeti értékének 60 százaléka. (A hitelfedezeti érték viszont általában a piaci ár 70-80 százaléka.)
A rendelet szerint a biztosítóknak külön jelzálog-hitelezésért felelős vezetőt kell alkalmazniuk (neki vagy egy munkatársának legalább ötéves ingatlanértékelési gyakorlattal kell bírnia). A "jelzálogvezető" felel a hiteligények kockázatának bírálatáért, a hitelfolyósítások és törlesztések ellenőrzéséért is.
A tevékenység végzéséhez külön nyilvántartási, adatfeldolgozási és adatszolgáltatási rendszert, ügyfélszolgálatot kell kiépíteni. A munka esetleges kihelyezését (outsourcing) be kell jelenteni a pénzügyi felügyeletnek.
A piacon elsőként a decemberre 110-120 milliárd forint életbiztosítási díjtartalékot váró Nationale-Nederlanden Biztosító jelentette be indulását a jelzáloghitel-üzletágban (VG, nov. 29.). Az év végén 27 milliárd forintnyi tartalékot remélő Hungária előkészítő csapatot hozott létre a tevékenység beindítására.
Bár szó volt róla, az október végén közel 105 milliárd forint tartalékkal zárt ÁB-Aegon Biztosítónál lapunkkal közölték: januártól bizonyosan nem startolnak e módozattal. Ugyanez a helyzet az OTP-Garanciánál, amelynek életbiztosításai döntően unit-linked jellegűek, így alacsony a díjtartalék.
A szeptemberben mintegy 41 milliárd forintnyi tartalékkal bíró Generali-Providencia (G-P) sem kíván tömeges önálló jelzálog-hitelezési tevékenységbe kezdeni, de -- mint Pál Zoltán életbiztosítási vezető elmondta -- legföljebb pár száz kiemelt ügyfélnek nyújtanának kölcsönt.
A G-P továbbra is a bankokkal, lakás-takarékpénztárakkal közös módozatokat fejlesztené tovább (tehát a hitelintézetek által nyújtott jelzálogkölcsönt kombinálnák saját kiegészítő biztosításukkal).
Az Axa Colonia 400 millió forint hitelösszeg kihelyezésére jogosult. Csurgó Ottó elnök-vezérigazgató szerint tárgyalnak arról, hogy kiszervezzék a tevékenységet. Az indulás időpontja még kérdéses.
Információnk szerint egyes kis életbiztosítóknál felmerült, hogy alacsony összegű díjtartalékaikat összeadva, egy kockázatra helyezzenek ki jelzáloghitelt. Úgy tudni, a Pénzügyminisztérium élesen ellenzi ezt a megoldást, mondván, csak olyan szerződéseket lehet kötni, ahol ismert, hogy azt konkrétan melyik biztosító tartalékával kötik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.