BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Maradnak az eurókamatok

Az eurózóna gazdaságának lassulása miatt nem változtatott irányadó kamatain az Európai Központi Bank. Az ECB tegnap bejelentette, hogy nem módosítja inflációs célkitűzését, a 2 százalékos pénzromlás marad az elfogadott maximum.

A várakozásoknak megfelelően nem változtatott irányadó pénzpiaci kamatain az Európai Központi Bank (ECB). Az európai monetáris politika közös irányítója legutóbb október 5-én emelte meg egy negyed százalékponttal, 4,75 százalékra a kéthetes betéti kamatát, és azóta már több ízben változatlanul hagyta leggyakrabban használt monetáris eszközét.
A kamatemelési sorozat -. egy éven belül 7 alkalommal emelt kamatot az ECB -. még tavaly októberben kezdődött. A legfőbb célja az infláció gyorsulásának megakadályozása, és később ehhez kapcsolódóan az euró erősítése volt. Az amerikai kamatszint ugyanis rendkívül alacsony inflációjával jóval vonzóbb befektetési lehetőségeket kínált, mint az amúgy sem valami fényesen teljesítő európai gazdaság.
Mostanra jelentős mértékben szűkült a különbség a kamatszintek között. A szakértők viszont már korábban jelezték, hogy az egyre nagyobb monetáris szigor előbb-utóbb a gazdasági növekedésre negatív hatással lesz. Ennek első jeleit az elmúlt napokban már tapasztalhatták az elemzők, hiszen a német és francia -. az EMU GDP-jének felét kitevő két ország -. növekedése a vártnál gyengébben alakult.
Az eddigi kamatemelések hatása tehát elsősorban csak a gazdasági lassulásban nyilvánult meg. Ráadásul a legfrissebb európai folyó fizetési mérlegadat szerint októberben ismét kifelé áramlott a tőke Európából, ami nem túl biztató az euróra nézve.
Az inflációs fronton sem sikerült komoly eredményeket elérni. Spanyolországban és Olaszországban szeptemberről októberre 0,5 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, míg Franciaországban 0,4 és Hollandiában 0,8 százalékkal. Az eurózóna októberi inflációs adata pedig 2,7 százalék volt, ami jóval meghaladja az ECB által megszabott 2 százalékos toleranciaküszöböt.
Az ECB azzal érvel, hogy a maginfláció csak 1,5 százalékra tehető, ami nem nevezhető nyugtalanítónak. Ezért nem is változtat a 2 százalékos inflációs célkitűzésen, és a lassulás miatt inflációs várakozásait is csökkentette.
A piac mindenesetre nem számol további kamatemelésekkel, sőt inkább mérséklésre számít, hiszen a három hónapos júniusi határidős kamatláb alatta van az azonnali három hónapos kamatnak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.