Londonban a múlt péntek délelőtt 16 havi mélyponton -- 263,65 dolláron -- rögzítették az arany troy unciánkénti árát a befektetési alapok és spekulánsok eladásai nyomán. A bessz tovább tarthat, jóllehet az indiai esküvői főidény e heti beköszöntével megélénkülő fizikai kereslet valószínűleg nem engedi a 260--263 dolláros sáv alá a tőzsdei árakat. Nagyobb vásárlásokra azonban a brit központi bank január 23-án esedékes ötödik, 25 tonnás aranyaukciója előtt aligha lehet számítani -- jelentette a Reuters londoni kereskedőkre hivatkozva. (A Bank of England portfólió-korszerűsítés jegyében 715-ről fokozatosan 300 tonnára csökkenti az aranytartalékait.)
A trend markáns fordulata a következő hónapokban sem várható, így az idei első hat hónapban nyomott -- 260--290 dollár között mozgó, átlagosan 274 dolláros -- árfolyamot jósol a független piackutató csoport, a Gold Fields Mineral Services (GFMS). Az egész évre vonatkozó átlagár pedig ennél is kisebb, 250 dollár lehet a Mitsui elemzője szerint -- írja a Financial Times.
A dollár gyengülésének piacbővítő, drágító hatását várhatóan nagyrészt ellensúlyozza az általános gazdasági ütem lassulása. Annak azonban, hogy az árak rövid távon 290 dollár fölé nőjenek, a legfőbb akadályát a bányák termelésének és eladásainak növekedésében látja a GFMS. Rövid távon így csak a befektetők -- történelmi mélypontra süllyedt -- keresletének megélénkülése tudná lényegesen feljebb hajtani az árakat. Erre azonban egyelőre kicsi az esély, hacsak nem lesz komolyabb recesszió, és nem omlik össze a hitelpiac az USA-ban.
Az előzetes adatok szerint a múlt évben mérsékelten -- 2568 tonnára -- csökkent a kitermelés, és a rosszabbodó jövedelmezőség miatt kutatási beruházásokra is a korábbinál kevesebbet (1,1 milliárd dollárt) költöttek a bányatársaságok. Sőt ez utóbbiak összességében 14 tonnával többet vásároltak az eladásaiknál a tőzsdéken. Ám ugyanakkor -- írja a Handelsblatt -- a befektetők mintegy 282 tonna, a központi bankok pedig az 1999. évi 420 tonnával szemben immár összesen 491 tonna aranytól szabadultak meg. Ráadásul a feldolgozók összigénye is két tonnával gyengült (3743 tonnára) annak ellenére, hogy az ékszerészek kereslete 1,2 százalékkal (3191 tonnára), az elektronikai iparé pedig két számjeggyel bővült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.