BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bő ötmilliárdot fizetnek az OBA-nak

A betétesek után a realbanki kötvényesek, sőt esetleg a részvényesek kárának jó része is megtérülhet. A banki felszámoló a kinnlevőség jelentős részét behajtotta. Szerinte azonban az egykori Real-csoport mára függetlenedett cégeinél tízmilliárdos vagyon tűnt el.

Nem a Realbanknál (Rb), de a Real-csoport cégeinél valóban 10 milliárd forintos vagyon tűnt el az elmúlt években. A cégek vezetése ellen egy éve feljelentést tettünk, de a rendőrség nem tett érdemi intézkedést az ügyben -- jelentette be Répássy Péter banki felszámolóbiztos tájékoztatóján.
A felszámolás alatt álló Rb-nek még 7,7 milliárd forint szabad pénzeszköze van, és további 500 millió forint vagyon folyhat még be. (A lapunk által pénteken ismertetett közbenső mérleg 9,8 milliárdos összege az összes forrást jelöli.) A bank az elmúlt években a 9 milliárdos behajtható eszközállományból kamatokkal megfejelve 6 milliárd forintot tudott visszaszerezni.
A vagyonból hamarosan 5,1 milliárd forinttal fizetik ki az Országos Betétbiztosítási Alapot (OBA), amelynek követeléséből 859 millió forintot sikerült lealkudni. Az Rb-nek így 2,5 milliárdnyi tartaléka marad.
Az R2000-es kötvényeseknek az idén január 19-éig 3,99 milliárd forintot fizettek ki 46 százalékos előlegként (további 244 millió gazdáját keresik).
A volt banki részvényesek ügyében az elsőfokú bíróság az Rb-vel szemben megfizetendő kárként ismerte el azok követelését. A banki felszámoló fellebbezése után a másodfokú ítéletre várnak a felek. Az összes vitatott -- el nem ismert -- hitelezői igényből 1,5 milliárd forintnyi a részvényeseké (további 600 millió jut jogi személyekre, pereskedő betétesekre és R2000-kötvényesekre).
Ha a bíróság még az idén a részvényesek javára döntene, a legvalószínűbb az, hogy ők és az R2000-tulajdonosok is összességében a tőkére vetítve 70 százalékos kifizetésben reménykedhetnek -- mondta Répássy. Ha a részvényesek ellen ítélnek, a R2000-eseknél 80 százalékos lehet majd a kielégítés.
Tovább bonyolódik az R96-kötvényesek ügye, akiknek jogcímét elismeri, kért összegét viszont vitatja a bank.
Miközben a Fővárosi Bíróságon a bank 1999 májusa óta nem tudja elérni, hogy felszámolják a csoporton belül a kötvényt eredetileg kibocsátó Reallízing (Rl) Kft.-t, a Pest Megyei Bíróság a kft. saját kérésére az idén január 16-án öt nap alatt kimondták a felszámolást.
E fura párhuzamos döntés mintegy 300 millió forint veszteséget okozhat az Rb-nek, amely ekkora összeget (egy a csoport volt brókercégétől megvett követelést) követel az Rl-től. Miközben ugyanis a Fővárosi Bíróság a bank kérésére január 9-én elrendelte az Rl vagyonának zárolását, a másik bíróság (ezután kelt) felszámolói döntése miatt az Rb-t annyira hátra sorolják majd a hitelezők között, hogy semmit se lát a pénzből.
Az R96-tulajdonosok 98 százalékának viszont az Rl -- amely a volt ügyfelek egy része által jegyzett egyesület tulajdonába került -- tavaly összesen 2 milliárd forintnyi, 64 százalékos előleget fizetett (nem bizonyíthatóan egyeseket 100 százalékon fizettek ki). Így a banknak nyilvánvalóan a többi kötvényeshez képest jóval alacsonyabb összeget kell teljesíteni feléjük.
Az Rb 1,9 milliárd forint tartalékot különített el az R96-kötvényesekre. Ezt azonban csak akkor fizeti ki, ha jogerős bírósági döntés mondja ki, hogy a bank okozott kárt az érintetteknek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.