A tőzsdei társaságoknak február 14-ig kell megjelentetniük utolsó negyedéves, illetve -- a B és a C kategóriában szereplő cégek nagy része esetében -- féléves gazdálkodásukról szóló gyorsjelentéseiket, ezzel elérhetővé válnak éves eredményeik. A tőzsde hat legnagyobb cégének összesített eredménye a várakozások szerint csak minimális mértékben nőtt, az 1999-es 175 milliárd után tavaly elérhette a 180 milliárd forintot.
A legnagyobb mértékben várhatóan a TVK növeli eredményét, a társaság ugyanakkor az utolsó két negyedévre már leszálló ágba került, így az év eleji várakozásokkal ellentétben valószínűleg nem tudta túlszárnyalni az 1997-ben elért 17 milliárd forint feletti rekordprofitot. Mintegy 20 százalékos nyereségbővülésre számítanak a szakértők az Egistől, a Richter pedig közel 15 százalékkal növelheti eredményét. Valószínűleg tovább tart a dinamikus profitbővülés az utóbbi évek legjobb tőzsdei teljesítményét nyújtó OTP-nél is -- 20 százalékos növekedést vár a piac --, a Matáv azonban a tavalyi év nagy csalódásának bizonyult: 1997-es tőzsdei megjelenése óta először fordulhat elő, hogy a távközlési óriás csökkenő eredményről számol be. (A Matáv azonban még így is több mint kétötödét adja majd a legnagyobb hat cég összesített profitjának.) A Mol eredménycsökkenése mögött viszont a társaság kitűnő teljesítménye áll: a paradoxon a gázon elszenvedett, közel százmilliárdos veszteség következménye. E nélkül a Mol tavaly nagyobb nyereséget érhetett volna el a Matávnál.
A Mol gázüzletág nélküli tevékenységének teljesítménye az elemzők szerint az utolsó negyedben is igen jó volt: ebben az időszakban az olajipari társaság akár 6,2 milliárd forint nyereséget is termelhetett. A harmadik negyedévet jelentősen meghaladó eredmény egyik oka a kitűnő finomítói fedezetekben keresendő, ráadásul a gázüzletág veszteségeinek jelentős részét már a harmadik három hónap során elszámolta a társaság -- mondta Pletser Tamás, az Erste elemzője.
Rosszul sikerült viszont az év vége a BorsodChemnek és a Matávnak. A vegyipari társaságtól az Erste szakemberei erre az időszakra 1,5 milliárd forintos eredményt várnak, míg egy évvel korábban a BC a negyedik negyedben 3,3 milliárdos profitot termelt. Az erőteljes visszaesés oka a PVC árának esése, amit a gyártáshoz alapanyagként használt etilén erőteljes drágulása tetézett. A BorsodChem másik fő termékének, az MDI-nek javult a fedezete, ám ez nem tudja ellensúlyozni a PVC-üzletág kieső bevételeit.
A szerkezetátalakítás költségei 13-15 milliárd forintot emésztettek fel a Matávnál a negyedik negyedben. A létszámleépítéssel kapcsolatos rendkívüli kiadások miatt az elemzők többsége újragondolta a Matáv várható eredményeit, az Erste most 70,6 milliárdot vár éves szinten a korábbi, 80 milliárd forint fölötti profit helyett.
Nem vár meglepetést a Richtertől az Erste, a gyógyszergyártó dollárgyengülésből származó veszteségeit a fedezeti ügyletekből származó pénzügyi nyereség ellensúlyozza, a Richter éves eredménye szerintük 18,3 milliárd forint körül várható.
Optimista a Mol negyedik negyedévével kapcsolatban Bónis Miklós, az IE-New York Broker elemzője is. A jól jövedelmező finomítók mellett ugyanis kedvez a cégnek az enyhe tél is, hiszen a kevesebb eladott gázból kisebb vesztesége származik a társaságnak. Az ősz folyamán végrehajtott gázáremelés ugyan csak a fogyasztók harmadát érintette, de ez is "extrabevétel", hiszen a piac nem számolt semmiféle emeléssel. Bónis számításai szerint a Mol tavaly 31,5 milliárd forintos adózott eredményt érhetett el.
A 2000. évre mind a NABI, mind a Rába 1,4 dolláros EPS-tervet tett közzé, a New York számításai szerint ez az előbbinél 1,25, utóbbinál 1,2 dollár körül alakulhat. Bónis szerint a Rába éves nyeresége 3,6 milliárd forint lesz, míg az árbevétel meghaladhatja a 62 milliárd forintot. Bónis úgy véli, nehéz évet zárhatnak az idén a gépipari cégek, az Egyesült Államokban recesszió kezdődik, a gépipari ciklus lefelé tartó ága eltarthat akár két-három évig is, kérdéses, hogyan tudnak helyezkedni ebben az időszakban a hazai társaságok. Egyes szakemberek szerint a magyar cégeknek akár még jól is jöhet a pangás, mert a beszerzéseknél vonzóvá válhatnak az olcsó magyar ajánlatok.
A piacon egylőre nem látszik konkrét jele a gyorsjelentés-spekulációnak, noha a várhatóan legkorábban, a jövő hét elején eredményt közlő Richter számaival kapcsolatban keringnek pletykák. Brókerek szerint a gyógyszergyár várakozás alatti eredményéről szóló híreszteléseknek is része lehetett a papír utóbbi napokban tapasztalt gyenge teljesítményének, a gyógyszeráremelés elhalasztása mellett.
Az intézményi befektetőket kivárás jellemzi a gyorsjelentések időszaka előtt -- vélekedett Nagy Péter, a CIB Alapkezelő portfóliómenedzsere. A beszűkült piacon egyébként is kicsi a mozgástér, illetve a jobb eredményekkel kecsegtető társaságok részvényeiből a befektetési alapok szinte folyamatosan az 5 százalékos törvényi korláthoz közelítő arányt tartanak, így nincs lehetőség komolyabb vásárlásokra.
A korábbi években még jelentős árfolyammozgások következtek be a gyorsjelentések megjelenése előtt, illetve után. Tavaly azonban már visszafogottabbnak bizonyult a korábbiaknál mind az eredményspekuláció, mind a számokra adott reakció. Szakértők szerint most sem várható számottevő piaci válaszlépés -- ez alól csak azon esetek jelentenek kivételt, ha a várakozásoktól nagyban eltérő eredményt publikál egy cég. A befektetők most inkább a külpiaci hatásokra összpontosítanak, fundamentális oldalról pedig már inkább az idei kilátásokat vizsgálják, és azok alapján döntenek részvényvásárlásról, illetve eladásról.
A képet színesíti, hogy az áramszolgáltatók esetében már most előtérbe kerültek az osztalékvárakozások is. E társaságok várhatóan jó évet zártak, mivel azonban a villamos energia beszerzési és értékesítési árának eltérő emelése miatt keletkező árrésveszteség csökkenti a beruházási forrásokat is, így kérdés, hogy a szakmai befektetők milyen osztalékpolitikát kívánnak folytatni. Elképzelhető az eredmény hagyományosan magas hányadának felosztása, de az sem kizárt, hogy kieső forrásaikat pótolják a profitból. Ez pedig jelentős hatással lehet tőzsdei megítélésükre is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.