A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) alapszabály-módosítása január 15-én lépett hatályba. A következő aukció lesz tehát az első, amelyen már magánszemélyek is részt vehetnek. Érdekes azonban, hogy ezen éppen az a Microbróker Rt. tesz eladási ajánlatot, amely az utóbbi időben több, összesen 3,945 százaléknyi vagyonhányadot is -- állításuk szerint befektetési céllal -- megvásárolt. A társaság vezérigazgatója, Magyar István a 0,834 százalékos tőzsdei tulajdonrész-eladásra felkínálásának okaként éppen azt nevezte meg, hogy igyekeznek felmérni, mekkora az érdeklődés a magánszemélyek részéről az aukció iránt. Az ajánlatokat február 21-éig lehet beadni.
Mint arról már korábban is beszámoltunk, egyelőre a nem tőzsdetagok által vásárolt vagyonhányad szinte csak kedvezőtlen jellemzőkkel bír. Nem kapcsolódik hozzá szavazati jog, és a BÉT közgyűlésén való részvételre sem jogosít. A tőzsdei vagyon értéke ráadásul évente változik attól függően, hogy melyik cég mekkora forgalomarányos és egyéb díjbevételt produkál. A vagyonnövekményből tehát jóval nagyobb szelet jut a nagy forgalmat lebonyolító társaságoknak. A magánszemélyek és a saját jogosultságukon felüli részt szerző kisebb brókercégek által vásárolt vagyonhányad tehát ennek megfelelően évről évre leértékelődhet.
A BÉT azonban a tervek szerint rövidesen részvénytársasággá alakul, ami jótékonyan hathat a részesedések értékére. Ehhez viszont -- állítják tőkepiaci szakértők -- nem csak a már megkezdett jogszabályi módosításokra van szükség, hanem a tőzsdetagok egyhangú egyetértésére is. Közülük pedig információink szerint többek is akadnak, akik nem tartják szerencsésnek, hogy a jelenleg "kivételezett" helyzetben lévő tőzsdének hagyományos társasággá alakulva például társasági adót kelljen fizetnie.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.