BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Folytatódó brókerfúziók

A fennmaradásért folyó verseny újabb fordulójára készülhetnek a hazai brókercégek. A társaságok bevétele és jövedelmezősége a tavalyi évben drasztikusan visszaesett, elképzelhető, hogy már az idén kialakul a 30-35 cégből álló túlélő csapat.

A csökkenő tőzsdei forgalommal együtt drasztikusan visszaesett a brókercégek jövedelmezősége is. A számaikat közzétevő nagyobb társaságok között mindössze egyetlen, az ING tudta minimális mértékben emelni üzemi és adózott eredményét, azonban ez a cég is elszenvedte a befektetési szolgáltatásokból származó jövedelem tetemes visszaesését.
A brókertoplista vezetői között nem találni olyan társaságot, melynek a tavalyi éve jobban sikerült volna, mint az azt megelőző. Az igazsághoz persze az is hozzátartozik, hogy néhányan nem járultak hozzá adataik közzétételéhez. Az OTP és az IE-New York számait majd az anyacég gyorsjelentésével egy időben ismerhetjük, a Citibank és a Budapest Bank titkolózását viszont nehezebb megmagyarázni.
A gyötrődő piacon hamarosan újabb mozgáshullám indulhat meg, néhány kisebb társaság fennmaradása komoly veszélybe került. Pesszimista brókerek szerint elég megnézni a rangsor végét, és biztosra vehető, hogy az utolsó néhány cég komoly bajban van.
A nagyobbak ugyanis könnyebben csökkentik költségeiket, hogy átvészeljék a nehéz időszakot. Az elmúlt egy év során sokan váltak meg üzletkötőiktől, egyes vélekedések szerint középtávon a brókerek harmada kerülhet az utcára. A tartalékképzésre képtelen kisebb társaságok helyzete rosszabb, hiszen a racionalizálás helyiségek megszüntetésében és létszámleépítésekben ölthetne testet.
Emellett persze az informatikai rendszerek fejlesztése, az elektronikus megoldások térhódítása önmagában is létszámleépítéshez vezet. A hazai elektronikus üzletelés azonban eddig csak korlátozott mértékben váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
Szakemberek úgy vélik, a hazai piac hosszú távon legfeljebb 30-35 céget tud eltartani. Ez a túlélő csapat akár az idei év során kialakulhat. A tőzsdetag brókercégek száma négy évvel ezelőtt indult apadásnak, a csúcsot az 1997. év 63 börzetagja jelentette, ez mára fokozatosan 42-re olvadt. A további csökkenés indokoltságát érzékeltetheti az, hogy a hazánknál lényegesen nagyobb Lengyelországban 48 befektetési szolgáltató dolgozik, és a lengyel szakértők szerint az a piac is túlzsúfolt.
Az újabb hazai átalakulási hullám első fecskéje lehet a Garmond Eastbrokers általi átvétele, mely lapunk értesülései szerint már a felügyeleti engedélyeztetés fázisában tart. Úgy tudjuk, továbbéléséhez partnert keres a Wintrust, a piac vélekedése szerint pedig veszélybe került az Equilor önállósága is.
Pezsgőt persze a nagyobb cégek sem bonthatnak a tavalyi adatsor lezárásakor, a piacvezetők is komoly veszteséget szenvedtek el. A CA IB például befektetési szolgáltatásokból az auditálatlan adatok szerint 48,3 milliárd forint bevételt szerzett, jó 15 százalékkal kevesebbet, mint a bázisévben. 29 milliárd forintos bevételéből 127 milliónyi adózott eredményt termelt az Erste, az azonnali piac örök első helyezettje, amely egy évvel korábban 35 milliáros árbevételt és 337 milliós profitot realizált. Üzemi eredményét ugyan növelte a Takarékbróker, adózás után viszont már az ő nyereségük is csökkent.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.