Nem zárt jó januárt a Budapesti Árutőzsde, az évkezdő pangás itt is éreztette hatását. Az első hónap adatai szerint a BÁT devizaszekciójának kontraktusokban számolt forgalma a bázisidőszak felét tette ki, míg a gabonaszekcióban ennél is nagyobb, 69 százalékos volt a visszaesés.
A pénzügyi termékeknél a legnagyobb változást a dollárkontraktusok elhanyagoltsága jelentette, egy éve januárban csaknem 57 ezer kontraktus cserélt gazdát, az idén viszont ez nem éri el a tízezret sem, a visszaesés pedig meghaladja a 80 százalékot. Sokkal jobban járt az euró, ahol az elmaradás "csak" 49 százalékot tett ki, az idén januárban 155 ezer eurókontraktus kelt el. Fantasztikus fejlődésnek indult viszont a japán jen piaca, ahol az idén csaknem hétszer annyi üzlet született, mint egy évvel korábban. Tény persze, hogy ennek a devizanemnek a bázisforgalma igencsak alacsony volt.
Január-január összehasonlításban jócskán csökkent a nyitott kötésállomány is, a dollárnál 69, az eurónál viszont csak 4 százalékos a visszaesés, míg a lezáratlan jenpozíciók 401 százalékkal vannak többen. A tavalyi decemberrel összevetve kicsit derűsebb a kép, ha szerény mértékben is, de emelkedett a nyitott kontraktusok mennyisége.
Tavaly minden forgalmi rekordot megdöntött a ganonaszekció, az idei első hónap számai alapján azonban további ambíciók nem fűtik az üzletelőket. Az örök sztártermék, a kukorica elveszítette első helyét, melyet most a búza vett át. A kukoricakötések mennyisége 80 százalékkal csökkent, míg a búza 52 százalékot veszített, több terméknek pedig egyelőre nem volt érzékelhető forgalma. Némi bizakodásra adhat okot, hogy kismértékben élénkült a gabonaopciók piaca.
Itt tavaly januárban egyetlen kötés sem született, míg az idén 205 kukorica-, és 28 búzaopció talált gazdára. A nyitott kötésállomány is jócskán meghaladja a decemberit, persze azért még nem veri az eget, a fejlődés 312 százalékos, de (ez is) igen alacsony bázisról indult.
A gabonaszekció forgalmát fellendítheti, hogy a márciusi kifutástól kezdve a takarmánykontraktusoknál lehetőség nyílik a közraktárjegyes teljesítésre -- mondta el a Világgazdaságnak Bánhidi Ferenc, a BÁT ügyvezető igazgatója.
A termelők a jegyekre állami kamattámogatású hitelt vehetnek fel a kereskedelmi bankoktól. Korábban azonban a jegyekkel nem lehetett "kereskedni", vagyis a gabonát sokszor kellett szezon végi nyomott áron értékesíteni. A mostani változtatás lényege az, hogy a termékeket hitellel terhelve is lehet adni-venni, vagyis javul a termelők likviditási helyzete. Szakértők szerint ez a módosítás rengeteg új embert hozhat be az árutőzsdére. Egyelőre a Concordia az egyetlen közraktár, ám rövidesen ők is versenytársakat kapnak néhány új piaci szereplő személyében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.