BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pick: nehéz évzárás

A várakozásoktól kicsit elmaradó eredményről számolt be a Pick, a szegedi csoport utolsó negyedéve a kedvezőtlen piaci körülmények hatására gyengén sikerült. A cég az idei évben átalakításokra készül, és folytatja az akvizíciós előkészületeket is.

Hirtelen változások nehezítették a Pick Szeged Rt. tavalyi gazdálkodását. Az első fél évben stagnáló sertésfelvásárlási árak a második fél évben megugrottak, a helyzetet bonyolította az exporttámogatások csökkentése, majd végleges megvonása az utolsó negyedben. Az alapanyagár-változásokat bizonyos termékeknél nem lehetett érvényesíteni, ezért néhány áru exportját a támogatások megvonásával le kellett állítani. A riasztó körülmények ellenére nem sikerült rosszul a Pick-csoport tavalyi éve, bár az utolsó negyed az előzőeknél gyengébb lett -- derül ki a cég tegnapi gyorsjelentéséből.
Az árbevétel a várakozásoknak megfelelően alakult, 60,8 milliárd forintot tett ki, ami 17,9 százalékkal haladja meg a bázist. Nőtt a különbség a bel- és a külföldi értékesítés között. A belföldi eladások 20, míg az exportértékesítés 14 százalékkal bővült, előbbi 35,9 milliárdot tett ki, míg az utóbbiból 24,9 milliárd folyt be a Pick kasszájába.
Az értékesítés közvetlen költségei 16, a közvetett költségek 20 százalékkal emelkedtek, jelentős tételt képviselnek az anyavállalatnál az akvizíciós vizsgálatok kiadásai.
Az üzemi eredmény 3,74 milliárd forint lett, ami csak két százalékkal haladja meg a bázist, az operatív profitból az anyacég 2,806 milliárddal részesedett. A pénzügyi műveletek eredménye 20 százalékos növekedés után 461 millió forint lett, a szokásos vállalkozási eredmény pedig 4 százalékos bővülés után 4,2 milliárdot tett ki.
Adózás előtt a Pick-csoport 4,2 milliárdos eredményt ért el, mely 4,8 százalékos javulást jelent. A profitból az anyavállalat 3,195 milliárdot termelt. Az adózott eredmény 3,749 milliárd forint, ez 4,7 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.
A gyorsjelentés kitér arra, hogy a nyugat-európai BSE-pánik miatt visszaesett a marhahúsos szalámik exportja, ezért a cég a marhahústartalmú termékek piacának átstrukturálását tervezi. Az exporttámogatások megszűnése és a kedvezményes EU-kvóta kimerülése után visszaesett az unióba irányuló kivitel, a Pick legfontosabb piacai között kapott viszont helyet Japán és Dél-Korea.
Az év során a Pick 6 ezer darabról 42 ezerre emelte saját tulajdonban lévő részvényeinek mennyiségét, a vásárlás feltehetőleg akvizíciós előkészület.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.