A Federal Reserve szerdai 50 bázispontos kamatcsökkentése nem aratott óriási tetszést a piacon. A részvényárfolyamok mozgása arra enged következtetni, hogy a piaci szereplők többsége nagyobb mértékű kamatvágásra számított. Igaz, a kötvénypiacnak jót tett a Fed lépése, még a hozamgörbe hosszú oldalán is a héten több mint 25 bázisponttal csökkent a hozamszint.
Alan Greenspan Fed-elnök mindenesetre nem volt könnyű helyzetben. Amennyiben fél százalékpontnál többet csökkentett volna, azt a piac minden bizonnyal úgy interpretálja, hogy nagyon súlyos gondok vannak a gazdasággal. Így inkább úgy döntött, hogy megvárja az 50 bázispont hatását, de kilátásba helyezett további csökkentéseket. Igaz, azt hangsúlyozta, hogy nem szabad a mostani kedvezőtlen számokból messzemenő következtetéseket levonni.
A kamatváltozás hatásai egyébként 1-2 év alatt jelentkeznek a reálgazdaságban, mivel ennyi a monetáris politika késleltetése. A szakértők szinte biztosra veszik, hogy az FOMC (nyíltpiaci bizottság) következő ülésén legalább 25 bázisponttal csökkent a Fed. A kérdés csak az, hogy ez elég lesz-e.
A Morgan Stanley Dean Witter elemzője úgy véli, a Fed rájött, hogy eddig túl szigorú volt a preventív célokat szolgáló monetáris politika, és most a pesszimista hangulat közepette igyekeznek minél gyorsabban és aktívabban intézkedni.
Eközben újabb lökést kaptak azon nézetek a piacon, melyek szerint az amerikai gazdaság egyenesen a recesszió felé tart. Az amerikai ipari termelési index 10 éves mélypontra süllyedt. Az NAPM (National Association of Purchasing Management) termelést és az ipari megrendeléseket mutató beszerzési menedzserindexe -- amelynek a fenti mutató is része -- pedig 41,2-es szintre, 29 éves mélypontra esett.
Ez az érték az NAPM szerint már egyértelműen recessziót jelez, hiszen az ilyen alacsony szintnek 0,6 százalékos éves GDP-csökkenés felel meg. Greenspan tehát nem járt messze az igazságtól, amikor múlt heti kongresszusi meghallgatásán 0 közeli növekedésről beszélt.
A tavalyi utolsó negyedéves GDP-adat még a dekonjunktúra határán táncolt, de a fogyasztói bizalmi és a termelési index egyértelműen negatív növekedést vetít előre. A piaci elemzők konszenzusos véleménye szintén egyre közeledik ahhoz, hogy az idei első negyedévben negatív lesz a gazdasági növekedés.
Az NAPM indexénél is rosszabb előjel, hogy a belföldi fogyasztás növekedése is visszaesett, az pedig a GDP 66 százalékát teszi ki. A gazdasági bővülés motorjának számító fogyasztás megtorpanása már komoly következményekkel járhat a gazdaság egészére nézve, különös tekintettel a tőkepiacra, ahol az elmúlt években kialakult buborék bármikor kipukkadhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.