A bankszektor tavaly 101,4 milliárd forint adózás előtti és 82,3 milliárdos adózott eredményt ért el, ami jelentős előrelépés az 1999. évi 37 milliárd után -- derül ki a CEB Online összesítéséből.
Ennek ellenére a szektor profitabilitása továbbra is gyenge: a sajáttőke-arányos nyereség (roe) az előző évi 4-ről 11,4 százalékra nőtt, azaz mindössze 1,6 százalékkal haladja meg a tavalyi inflációs szintet. Az adózott profit döntő része -- összesen 73,7 milliárd forint -- köszönhető a 11 nagybanknak, míg méret szerint a paletta másik végén található 13 szakosított pénzintézet együttes vesztesége 1,8 milliárd forint volt.
A bankszektor mérlegfőösszege a múlt évben 15,1 százalékkal, 8446 milliárd forintra nőtt. Kiugró mértékben, 43,7 százalékkal gyarapodott a lakossági hitelállomány (425 milliárd), elsősorban a lakáskölcsönök és az autófinanszírozás felfutásának köszönhetően.
Szembetűnő, hogy ezzel szemben a lakossági források (2719 milliárd forint) csak 13 százalékkal -- tehát reálértéken 3 százalékkal -- bővültek. A növekmény a folyószámlákat, lekötött betéteket érintette, miközben a betéti okiratállomány nominálisan is csökkent. A vállalati követelések 28,4 százalékkal nőttek (3075 milliárd), a források pedig 18,7 százalékkal (1530 milliárd forint).
A megnövekedett fizetési forgalom és hitelkereslet miatt a pénzintézetek díj- és jutalékbevételei (78,6 milliárd forint) 29,4 százalékkal bővültek. A nettó kamateredmény (310,9 milliárd) is infláció felett, 12,3 százalékkal nőtt. A működési költségek enyhén csökkentek, nem utolsósorban azért, mert tavaly 1660 munkatárstól (egy nagybanknyi gárdától) váltak meg a piaci cégek.
Örvendetes, hogy az aktivitás növekedése nem járt együtt a minősített hitelállomány gyarapodásával. Épp ellenkezőleg: a portfólió minősége szinte minden banknál javult. Az átlag alatti, kétes és rossz eszközök aránya az 1999. évi 3,6-ről 2,9 százalékra csökkent.
Tavaly a Citibank--Általános Értékforgalmi Bank (ÁÉB)--Raiffeisen Bank trió a piaci átlagot két-háromszor meghaladó mértékben növelte mérlegfőösszegét. A "nagyok" mellett itt egy középbank, az Erste tudott átlag fölött (22 százalékkal) nőni.
A saját tőke a HypoVereinsbanknál (HVB), a Bank-Austria Creditanstaltnál (BA/CA) és (egy nagy tőkeinjekció révén) a Kereskedelmi és Hitelbanknál nőtt a legdinamikusabban. A bankszektor saját tőkéje összességében 805 milliárd forintra emelkedett. A szféra nettó kamateredményét nézve (311 milliárd forint) a Citibanknál, az ÁÉB-nél és az ABN Amrónál nőtt leginkább a mutató (itt is figyelemre méltó a HVB és a BA/CA teljesítménye).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.