BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Refinanszírozási intézmény lehet az FHB

A Magyar Postának a jelek szerint mindössze néhány Postabank-részvény megszerzése lesz a célja a meghirdetett nyilvános ajánlaton. Ezt követően az állam szabadon folytatja majd a bankrészvények apportálását a társaságba. A postának alighanem le kell mondania viszont az FHB-ről.

A Magyar Posta (MP) Rt. úgy szerez 33 százalékos részvényhányadot a Postabankban (Pb), hogy a bankrészvényekért "cserébe" -- értékelés után -- az MP időközben megszervezett részvénykibocsátása során kiadott új papírok kerülnek a Kincstári Vagyoni Igazgatósághoz -- tájékoztatott a hétfői kormánydöntés hátteréről Terták Elemér. A Pénzügyminisztérium (PM) helyettes államtitkára nem zárta ki, hogy a tervbe vett tőkeemelés jelenti majd a fedezetet az MP által az első lépcsőben még meg nem szerzett 67 százalékos részvénycsomagra kiírt vételi ajánlatra.
A PM képviselőjének egyik kijelentése azonban jelezte: más megoldásban gondolkodnak. Terták Elemér szerint az MP mint kiíró nagyon ügyel majd az ajánlati szövegre. Ha az ajánlat akkor is eredményes lesz, ha az új papírokkal a posta épphogy csak átbillen a 33 százalékon, az állam -- amely az ajánlat során ekkor csak néhány részvénytől válna meg -- a későbbiekben szabadon folytathatja majd a többi részvény apportálását az MP-be.
Az ajánlati ár meghatározása az MP feladata lesz, ennek kapcsán a társaságnak az egész csomag megvételét biztosító banki garanciát kell felmutatnia. Ez vélhetően nem okoz majd nehézséget, hiszen korábbról 15 milliárd forintos hitelfelvételre érvényes állami garanciája van.
Egy esetleges ellenajánlatról -- amelynek árszintje minimum 5 százalékkal kell hogy felülmúlja az MP-ajánlatát -- Terták Elemér szerint el kellene gondolkodni. Ugyanakkor hangsúlyozta: a részvényesek -- így az állam is -- elutasíthatják az ellenajánlatot. A piac szerint az esetleges ajánlattevőként kezelt OTP-nél információink szerint nem gondolkodtak a kérdésről, az Magyar Külkereskedelmi Bank pedig egyértelműen kizárta, hogy ellenajánlatot tennének.
A posta győzelemsorozata ugyanakkor megtorpanni látszik. A Világgazdaság kérdésére válaszolva Terták Elemér elmondta, a kormány június 19-én hatályon kívül helyezte azt a tavaszi határozatát, amely a Földhitel- és Jelzálogbankot (FHB) is az MP körül alakuló állami pénzügyi csoportnak adta volna. A pénzügyi tárgyú törvények módosítása után az FHB kikerült a többségi állami tulajdonban tartandó társaságok közül. A PM helyettes államtitkára szerint a közeljövőben három változat közül döntenek: vagy a postának adják az FHB-t, vagy megtartják jelenlegi helyzetében. A harmadik változat szerint háttérintézményként üzemelne tovább, amely a kormányzati lakáshitelprogram értékpapírosítását végezné.
Ez utóbbi változatot üdvözölné a Magyar Bankszövetség is, amely az elmúlt időszakban erőteljesen lobbizott azért, hogy az FHB általános refinanszírozási intézetként a továbbiakban is rendelkezésére álljon a lakáshitelezésbe fogó pénzintézeteknek. Mint Erdei Tamás, a bankszövetség elnöke elmondta, ezzel a megoldással biztosítható, hogy az önálló jelzálogbank indításához megfelelő lakossági ügyfélkörrel nem rendelkező pénzintézetek hozzájuthassanak a kedvezményes forráshoz, aminek köszönhetően az elmúlt időszakban drasztikusan csökkentek a lakáshitelkamatok. Amennyiben az FHB egy versenytárs bankhoz kerülne, ezek a pénzintézetek vagy kivonulnának a piacról -- ami a kínálatot, ezáltal a versenyt csökkentené --, vagy saját jelzálogbank alapításába fognának, amelynek költségei azonban jelentősen megdrágítanák a hiteleket.
Mint ismert, eddig csupán az OTP jelezte, hogy belefog az önálló jelzálogbank-alapításba.



Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.