Az OPEC újabb kínálatkorlátozó határozata eddig nem befolyásolta különösebben a nyersolajárakat. A piacokat igazán még a három "olajpolitika-csináló" ország (Szaúd-Arábia, Venezuela és Mexikó) olajminisztereinek szolidaritási felhívása sem hozta izgalomba. A független olajtermelők közül ugyanis eddig csak Mexikó jelezte, hogy szeptembertől némileg vissszafogja kínálatát.
Ráadásul az OPEC júliusi átlagos napi össztermelése 1,3 millió barrellel, azaz 5 százalékkal emelkedett. E többlet oroszlánrészét -- a kvótaszabályzás alól mentesült -- Irak adta, miután a hó elején újraindította nyersolajexportját. Ám a kvótával bíró tíz tag közül is heten -- köztük Szaúd-Arábia -- növelték termelésüket. Így a kvótatúllépés nagysága 700 ezer barrel fölé nőtt.
A jelentés mindenképp besszhatású, még ha egyes becslések szerint Irak termelőkapacitásai, kellő karbantartások híján, már az idén erősen szűkülhetnek, és ezzel a kirkuki olajmező termelése is több mint harmadával eshet.
Ám rövid távon a tőzsdei árakra nézve ennél jóval lényegesebb lehet, miként alakul az USA piaca. A helyi kereskedelmi készletek nem várt mértékű csökkenése a múlt héten már rövid ideig felhajtotta az árakat, csakúgy, mint a mexikói-öbölbeli kitermelést és kikötői rakodást veszélyeztető hurrikán közelsége.
Az USA ipari termelésének hónapok óta tartó hanyatlása ugyanakkor részben visszafoghatja az olajkeresletet, de még inkább a színesfémekét, főként a legáltalánosabban használt rézét.
A fémeknek jelenleg amúgy is holtidényük van, ahogyan a kávénak is, amelynek piacát ráadásul az erős túlkínálat is nyomja. A nyerskávé árai a múlt héten újabb mélységeket "hódítottak" meg. Londonban (a hazai termelésben kitüntetett szerepet játszó) robusta kávé tonnánkénti ára pénteken 479 dollárra -- 36 éve nem tapasztalt alacsony szintre -- esett, főleg a felduzzadt vietnami kínálat nyomán. A besszhangulatot eddig az sem rontotta, hogy néhány latin-amerikai termelő el akarja pusztítani a gyengébb minőségű készletét.
A globális termelési hiányról szóló előrejelzések ellenére folytatódhat a cukorárak csökkenése is. A legnagyobb exportőr, Brazília növeli kínálatát, míg az egyik fő vevő, Kína várhatóan visszafogja az importját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.