BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Húszmilliárdos kötvénykibocsátás készül

Banki vagy konzorciális hitel révén -- tehát vélhetőleg meglehetősen drágán -- szerez forrást januárig a Diákhitel Központ. 2002 elején azután 15-20 milliárd forintos, négy- vagy hatéves futamidejű, nyilvános kötvénykibocsátás várható. Az állam korlátlan kezességvállalásra készül ősszel a DHK felé.

Várhatóan egy kereskedelmi bank vagy bankkonzorcium nyújt kölcsönkeretet a Diákhitel Központ (DHK) Rt.-nek az első 4-5 hónapban. A DHK-tulajdonos Postabank (Pb) -- melyet tegnap felminősített a Moody''s hitelminősítő -- legföljebb az utóbbi tagjaként száll be a finanszírozásba -- nyilatkozta Fábián Tamás, a DHK finanszírozási igazgatója a Világgazdaságnak.
A megállapodásról szóló döntés napokon belül megszülethet. A hitelkeret rugalmas lesz, azaz csak annyit kell felvenni belőle, amennyi a kölcsönért ténylegesen folyamodó diákok finanszírozásához elegendő.
Információnk szerint e szerződésnek köszönhetően a kormánynak nem kell három hónapra szóló átmeneti garanciát vállalnia a DHK hitelezői felé, így ez lekerült a napirendről.
Novemberben a zárszámadási törvény módosításával a kormány forrásoldali készfizető kezességet vállal majd a diákkölcsön rendszerére.
Úgy tudjuk, az erről szóló, már elkészült tervezetben korábban szerepelt felső limit a kezességvállalásra, de ezt kivették a javaslatból (lapunk számításai szerint a "plafon" 30 milliárd forint lehetett volna, ha minden diák a maximális havi hitelösszeget veszi fel teljes tanulmányi idejére).
A DHK az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) bevonásával várhatóan 2002 januárjában nyilvános kötvénykibocsátással von be további forrást. Az értékpapír révén lehet kiváltani majd a korábbi hitelkeretet is -- mondta el Fábián.
A központ optimista forgatókönyve szerint év végéig 150 ezer diák igényel majd hitelt (az összesen 300 ezer érintett közül). Ezek alapján jövő év elején 15-20 milliárd forint névértékű, várhatóan változó kamatozású kötvény kibocsátására lehet számítani. Ezek futamideje valószínűleg négy- vagy hatéves lesz (olyan periódusokat keresnek, amely ma ritkák a piacon, ugyanakkor illeszkednek az ÁKK kibocsátási naptárához is).
Fábián szerint -- az állami jelzálogbank stratégiájához hasonlóan -- csak fokozatosan, vevőkörük kiépülésével lehet majd növelni a futamidőket. A még "felfutó" diákhitelrendszerben a kihelyezések és a forrásbevonás periódusai még nem mutatnak szoros kapcsolatot.
Időközben a Magyar Bankszövetség után (VG, szept. 3.) további szakértők is a hitelezés rendszere körüli anomáliákra hívják fel a figyelmet. Így arra, hogy a maximum 9,5 százalékos kamat ma egyetlen jogszabályban (kormányrendelet, határozat) sem szerepel leírva, mindössze a hiteligénylő lapokon szerepel nyomtatásban.
Ha a DHK-nak nem sikerül olcsón forrást szerezni, óvatos számítások szerint a költségvetés 4-5 év alatt akár 50 milliárd forint kiadásra is kényszerülhet a rendszer "megtámogatására" -- mutatott rá egy szakértő.
A Pb kizárólagos hitelfolyósító szerepe versenyjogi gondokat is felvet. A diákhitelről szóló jogszabály szerint a kölcsön alanyi jogon jár, a hallgatókkal megkötendő szerződések szerint viszont csak azoknak, akik Pb-számlát nyitnak. Adatvédelmi szempontból aggályos az is, hogy a Pb a DHK révén idővel az összes, hitelt felvett diplomás adatairól, fizetési szokásairól, élethelyzetéről szóló több évtizedes kimutatással rendelkezni fog.



Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.