BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Részvényről aranyra

A jelenlegi bizonytalan politikai és gazdasági helyzetben újra felértékelődött az arany a befektetők szemében, így folytatódhat annak drágulása. A nyers- és fűtőolajárakat viszont továbbra is visszafoghatják a recessziós (ipar, légi közlekedés) várakozások, hacsak nem lesz komolyabb zavar a Közel-Kelet kínálatában.

Az USA gazadságával kapcsolatos recessziós aggodalmak felerősödtek a terrortámadások után, emiatt a világgazdasági kilátások is tovább romlottak. Mindez értelemszerűen kihatott a nyersanyagpiacokra is.
Az USA-ban a Goldman Sachs nyersanyagárindex közel 10 százalékkal gyengült, és több mint 17 havi mélypontra süllyedt a múlt héten. Főleg az energiafélék (földgáz, fűtő- és nyersolaj) árai estek, ám a rézé és az alumíniumé is két évet meghaladó mélyponton landolt. Általában drágultak viszont a nemesfémek, és a kakaónak is új lendületet adott a felerősödött szezonális kereslet. Hasonló trendet jeleztek a londoni tőzsdékről.
A terrortámadások utáni háborús pánik csillapodott, az olajkartell (OPEC) arab termelői a piaci ellátás zavartalanságára tettek ígéretet, ugyanakkor a légi közlekedés kerozinigénye erősen csökkent. Mindez folyamatos lejtőre taszította a nyers- és fűtőolajárakat.
Az Európában meghatározó brent nyersolaj határidős jegyzési ára barrelenként több mint négy és fél dollárral -- 25,42 dollárra -- esett az elmúlt öt kereskedési napon. Az OPEC-olajok jelzőára már a szervezet által megcélzott 25 dolláros átlagszint alá süllyedt.
Ez egyszersmind azt is jelenti, hogy az OPEC-miniszterek szerdán esedékes bécsi ülésén aligha kerül szóba a -- szeptember elsejétől napi egymillió barrellel tovább csökkentett -- termelési kvóták felemelése. A jelenlegi keresleti trendet tekintve az is kevéssé valószínű, hogy tovább romoljék a tagországok kvótafegyelme, inkább fordítva. Ez fékezheti az áreróziót, ám érezhető drágulás nem várható, hacsak nem lesz háborús helyzet a Közel-Keleten.
Más a helyzet az arannyal, amelynek értékőrző funkciója újra erősödött az értékpapírpiacok gyengülésével, valamint a fokozódó politikai és gazdasági bizonytalanság miatt. Troy unciánkénti ára New Yorkban már több mint egyéves csúcsra nőtt, mintegy 20 dollárral erősödve szeptember 10-e óta. Az ezüst is jelentősen drágult, ám elsősorban amiatt, hogy jelentős fizikai készletek rekedtek a WTC romjai alatt. Ám a gyenge ipari kereslet miatt az elemzők kételkednek az ezüstárak tartós szilárdságában.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.