BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brit modellt követ a PSZÁF

A pénzügyi felügyelet (PSZÁF) az angol Financial Services Authorityt (FSA) választotta modellként a konszolidált hatóság hazai megteremtésére - mondta el Szász Károly, a PSZÁF elnöke egy pénzügyi fórumon.

Howard Davies, az FSA elnök-vezérigazgatója szerint a brit hatóságot megelőzően a skandináv államokban alakítottak ki egységes pénzügyi felügyeletet. Az angol példát Magyarország mellett a japán és koreai hatóság követte eddig, de az iparágak közti fúziókat látva Németország, Ausztria és Írország is kinyilvánította szándékát hatóságai egyesítésére.

A britek 2000-ben egységes pénzügyi törvényt is elfogadtak, megszüntetve az addigi külön iparági jogszabályokat. Jogilag tehát Nagy-Britanniában ma "nem léteznek" bankok, biztosítók, csak pénzügyi szervezetek.

Az öt év alatt fokozatosan létrejött FSA 650 - valójában azért mégis létező - bank, 800 biztosító és egyéb intézmények mellett várhatóan 2004-től ellenőrizheti törvény alapján a biztosítási és jelzáloggal foglalkozó brókereket is. A brit hatóság önálló vállalkozásként működik (a részvényesek az igazgatóság tagjai), hogy munkatársai ne az állami (köztisztviselői), hanem a versenyszférához közelítő fizetést kapjanak.

A brit hatóságnak - a PSZÁF-fal ellentétben - a cégek, munkatársak tevékenységének engedélyezése mellett önálló rendeletalkotási joga is van. Angliában utóbbit némi vita után azért adták meg, mert belátták: a törvényhozás nem tud időben reagálni a pénz- és tőkepiacok gyors változásaira.

A 2001. első fél évében 188 millió fontos veszteséggel zárt FSA maga szabja meg díjpolitikáját is, azaz nem költségvetési pénzből él. Tavaly például bevételei 28 százalékát a bankok, 17 százalékát az értékpapírcégek, 7 százalékát pedig a biztosítók adták - közölte Davies.

A kormányzat igyekszik távol maradni a hatóság munkájától, nem utolsósorban a veszélyes pénzügyi krízisek okozta hullámverések miatt. Az FSA döntéseit egy-egy, a piaci szereplőkből, illetve ügyfelekből összeálló tanácsadó csoport segíti. Tényleges szankcionálási döntéseiket egy vezetésében a hatóságtól független testület hozza meg. (BI)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.