Új termékekben nem igazán bővelkedett a március, ami döntően azzal magyarázható, hogy a bankok figyelmét a lakáshitel kamattámogatás-változása kötötte le. Igazi újdonságot talán csak a Raiffeisen Bank hozott: a pénzintézet sávossá alakította át személyihitel-ajánlatát: 1 millió forintig 22,95 százalékos kamatszinten, 0,2 százalékos havi kezelési költség mellett juthatunk a hitelhez. 1 és 3 millió forint között a kamat 21,95 százalék, amelyhez havi 0,3 százalék havi kezelési költség járul. A legkedvezőbb a 3-5 milliós kölcsön kamatszintje, ám a 17,95 százalékos kamathoz ekkor 0,4 százalékos havi kezelési költség társul. A teljes hiteldíjmutató 29,06-35,97 százalékos szintje jelzi: továbbra sem olcsó kölcsönről van szó.
A Hanwha Bank Aranyforint takarékossági betétje havi minimum 10 ezer forintos befizetés mellett a pénzintézet változó kamatozású Fontana számlakonstrukciójának kamatát 0,5 százalékkal meghaladó kamatot kínál.
Az Erste Bank szűkítette kínálati palettáját: március elsejétől nincs mód a 180 napos lejáratú Hozam betétet választani a banknál. A 60 napos futamidejű Erste Plus betét a bank által március 31-ig meghosszabbított betételhelyezési akció is kicsit sántára sikerült: a pénzintézet az akció alatt 8-8,25 százalékról 7,5-7,75 százalékra mérsékelte a meghirdetett éves kamatot.
A betéti kamatok terén az átlagos kamatvágás 50 bázispont volt. Ennyivel kurtította meg például határidős hozambetétjeinek kamatszintjét az Általános Értékforgalmi Bank (ÁÉB), igaz a hat hónapnál hosszabb lekötésekre kínált kamatszint változatlan maradt.
Negyed százalékponttal viszszaléptek a BNP Paribas lekötött betéti kamatai is és hasonló mértékben szegényíti a bank a folyószámla-tulajdonosokat is. Átalakult a Budapest Bank folyószámla-kamatkondíciós listája is. A pénzintézet 0,1-0,3 százalékponttal kínál kevesebbet az 50 ezer forintnál magasabb számlapénzekre. A kisebb folyószámlapénzek után a korábbinál 0,5-1 százalékponttal kisebb kamatot fizet az IEB is. A legtöbb sávban 0,5 százalékkal léptette vissza folyószámlakamatait a K&H.
A hónap a hiteloldalon meglepően komoly változásokat hozott. A prime rate versenyben egymást másolta a Budapest Bank és a CIB: 11,75 százalékról 11 százalékra mérsékelve a legjobb adó-sainak felszámított kamatszintet. Ahhoz, hogy az MKB is hasonló szintet hirdethessen meg, mindössze 50 bázispontos kamatlépésre volt szükség.
Az ÁÉB fél százalékponttal 12,5-12,75 százalékra kurtította a deviza- vagy forintfedezet mellett igénybe vehető hiteleinek kamatát, míg a bankkártyákhoz tartozó hitelkeret éves kamatlába 15,75 százalékra módosult.
Teljes körű volt a hitelvágás a CIB Banknál. A legjobban ennek a lépésnek a betétőrző és a lombardhitelt igénylők örülhetnek: esetükben 200 bázispontos csökkenéssel alakult ki a 12 és a 13,99 százalékos új hitelkamat. Az Erste az áthidaló hiteleket a korábbi 15,5 százalék helyett 12,5 százalékon nyújtja, míg a szabad felhasználású jelzáloghitel-kamatok 1 százalékpontos csökkenés után 14,9-16,9 százalékos szinten már hozzáférhetőek.
A K&H lombardhiteleinek kamatszintje 2 százalékpontos csökkenés után 16 százalékra apadt, a pénzintézet áruhiteleit 150 bázispontos csökkenés után 19 százalékon kínálja. Folyószámlahitelt 17,95 százalékon kínál a bank. A jelzálogalapú személyi kölcsönhöz - a törlesztés gyakoriságától függően - a korábbinál 2-3 százalékponttal alacsonyabb, 16,9-20 százalékos kamaton lehet hozzájutni. A Konzumbank személyi hitele - 1 százalékkal - 16,9 százalékra csúszott, piaci jelzáloghitele 50 bázispontos csökkenéssel 17,4 százalékra esett.
Az OTP fogyasztási és lombardtípusú hitelei szintén fél százalékponttal léptek vissza, áruvásárlási hitelei 1 százalékpontos csökkenés után 26 százalékon érhetőek el. A folyószámlához kapcsolódó hitelek kamatai - típusuktól függően - 25-125 bázisponttal mérséklődtek.
Nagy László Nándor
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.