BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szűkült a vanília kereslete

Vaníliaízesítésű kóla forgalmazását tervezi a Coca-Cola társaság, ami főleg, ha követőkre lel, új lendületet adhat az elmúlt évekbeli drágulás miatt megcsappant világkeresletnek. Jövőre így is túlkínálat várható, hacsak nem esik vissza újra a fő exportőr, Madagaszkár termelése. A hazai beszerzési költségek is markánsan nőttek, ám a fogyasztói árak csak kissé szilárdultak.

A Coca-Cola társaság vaníliaízesítésű kólával kívánja bővíteni a márkaportfólióját, ami érezhetően erősíti majd e fűszertermék iránti keresletet - írja a Financial Times. Az amerikai italkonszern egyes becslések szerint jelenleg is mintegy évi 200 tonna vaníliát használ fel, mivel az a titkos kólarecept összetevői között is szerepel. Ez a mennyiség évi 20-40 tonnával bővülhet az új termék összetételétől és forgalmától függően.

A globális igény hosszabb távon jobban erősödhet, ha a Coca-Cola példáját a versenytársai is követni. Ám az éves világkereslet egyelőre még csökken, és jövőre akár 1600 tonnára süllyedhet. A magas árszint ugyanakkor a termelés bővítésére ösztönzi a termelőket, ezért jövőre már túlkínálat alakulhat ki.

A felhasználás 1999-ig évi 2200 tonna körül ingadozott, ám 2000-ben a legnagyobb termelő, Madagaszkár kínálata erősen csökkent. Az Afrika keleti partjai közelében húzódó szigetországot heves hurrikán sújtotta, aminek nyomán megsemmisült a helyi vaníliatermés 35 és a raktárkészletek 15 százaléka.

Ez tartós drágulást gerjesztett, a kilogrammonkénti árak 25-40 dollárról mostanra 200-230 dollárra nőttek. Az ilyen mérvű áremelkedés sok élelmiszergyártót arra késztetett, hogy termékeiben mesterséges aromákkal pótolja a vaníliát. A globális kereslet annak ellenére tovább apadhat, hogy az elemzők negatív fordulatra számítanak az ártrendben. Ez utóbbi várakozást indokolják a túlkínálati előrejelzések, ám a Madagaszkárt fenyegető polgárháború ismét beleszólhat a világpiac alakulásába.

Az előző év eleje óta a Kotányi Hungária Kft. alapanyag-beszerzési költségei is mintegy 65 százalékkal nőttek, ám ezt, amúgy is drága fűszerről lévén szó, nem lehetett a fogyasztókra átterhelni - közölte kérdésünkre Bárány Tamás ügyvezető igazgató. Így a vaníliatermékeik az idén eddig mindössze 5 százalékkal drágultak. A Horváth Rozi fűszercsalád átvételével a társaság gyakorlatilag már a teljes hazai lakosság vaníliarúd-szükségletét fedezi, amely tavaly egy tonna körül mozgott. A Kotányi beszerzési forrása Madagaszkár, ahol a legjobb minőségű, szállításra és hosszabb tárolásra legalkalmasabb Bourbon vaníliát termesztik. (GI)

Gárdonyi Imre

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.