Egyre több jel utal arra, hogy a hazai részvények árfolyam-növekedési potenciálja jelentősen szűkült az utóbbi hetekben. A hazai BUX index az idén eddig jelentősen túlteljesítette a világ legtöbb mutatóját, azonban a múlt héten napvilágra került első negyedéves cégeredmények nem adnak okot túlzott derűlátásra: a Világgazdaságnak nyilatkozó elemzők inkább csalódottságukról számoltak be.
A viszonylag kedvező makrogazdasági helyzet és a közelgő európai uniós csatlakozás fényében a magyar és a lengyel vállalati eredmények kissé kiábrándí-tónak nevezhetők - mondta Klaudius Sobczyk, a BNP Paribas londoni alapkezelője.
Az OTP ugyan továbbra is megbízhatóan szállítja a várt számokat, s a Matáv eredményei szintén stabilnak tűnnek, a távközlési cég egyre inkább egy közmű jellegű társasághoz kezd hasonlítani, melytől a jövőben már nem várható kiugró növekedés. A londoni alapkezelő szerint a Mol beszámolójának elbizonytalanító hatása volt. Mint mondta, a menedzsmentnek bizonyítania kellene, hogy a gázüzletág eladása után képes lesz erőteljes eredményeket produkálni az olajcég. A Richter és az Egis pedig csalódást keltett - tette hozzá.
Főként az OTP és a Matáv eredményeit lehet kedvezőnek értékelni - vélekedett Benke Richárd, a frankfurti Union Investment alapkezelője. Az OTP beszámolója elsősorban a szerkezetében számít jónak, a hitelállomány bővülése ugyanis meghaladta a várakozásokat. A távközlési cégnél pedig a vonalas üzletág eredménye volt kedvezőbb a reméltnél. Ráadásul a gyorsjelentés kiadását követő konferenciahívás alatt a Matáv vezetése azt hangsúlyozta, hogy később sem lesz jelentős romlás a vezetékes üzletágban, a macedón leányvállalatnál, a Mak-Telnél pedig javulás várható.
Benke Richárd szerint a Mol eredményeivel kapcsolatban túlságosan optimista volt a piac, a finomítói marzsok alakulásából már korábban lehetett látni, hogy meglehetősen gyenge lesz az első negyedév. Arra számítunk, hogy az olajár nem marad ilyen magas, a marzsok pedig javulni fognak, így a Mol nem szabályozott üzleteiben talán jobb negyedévek következhetnek - mondta. A Richterben az év hátralévő részére már szerinte is kevés fantáziát lehet látni.
Bár a nettó profit megduplázódásáról adtak számot az első negyedév után a tőzsdecégek, Bónis Miklós, az IE-New York Broker elemzője szerint az év első három hónapja egyértelműen csalódást keltett: az eredmény nagyjából 5 százalékkal marad el a piaci konszenzustól, míg saját maga ennél pesszimistább várakozásait is 2 százalékkal alulmúlta.
A Mol pozitív negyedévével kapcsolatban az elemző máris figyelmeztet: a nyereség vélhetően egyszeri, hiszen a gázüzletág eladásának meghiúsulásával az olajcég továbbra is jelentős veszteséget kénytelen elkönyvelni, miközben az olajipari szektor marginjai is a vártnál gyengébbek.
Egyedül kedvező talán csak a Matáv gyorsjelentése volt, ám a második fél évtől kezdve itt is komoly eredményromlásra lehet majd számítani. Bónis Miklós szerint a távközlési liberalizációt az egyébként a pre-paid szolgáltatás előretörése miatt bevételeiből vesztő Westel is megérzi majd, mivel az összekapcsolási díjak módosulása a mobilcéget is hátrányosan érinti majd.
Az OTP esetében az IE-New York Broker szakértője azt emelte ki, hogy a legnagyobb bankban a stabil, kiszámítható növekedés a fő erény. Nagyon jól sikerül a bevételszerkezet átalakítása: dinamikusan növekszik a díj- és jutalékbevételek aránya. A hírül vett romániai és bulgáriai terjeszkedéssel kapcsolatban az elemző kicsit óvja az OTP-t, hiszen ingoványosabb területre merészkedik, mint Szlovákiában. Ugyanakkor Bónis szerint az itteni akvizíciók nyereségtermelő képessége nagyobb lehet, mint amit az IRB-től elvárhat a bank.
A jövőre nézve az IE-New York elemzője komoly gondnak érzi, hogy a hazai blue-chipek eredménynövekedési lehetősége mára meglehetősen beszűkült, s mivel a kis papírok is meglehetősen szerényen teljesítenek, igazán biztatót nem nagyon lehet mondani a magyar értékpapírpiacról. (NLN-OP)
Munkatársainktól
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.