Szakértők egyöntetűen az utolsó nagy kelet-európai bankprivatizációként emlegetik a Banca Comerciala Romana (BCR) most beinduló magánosítási folyamatát. Tény, hogy a térség országainak többségében a legnagyobb pénzintézetek már vevőre találtak, s - néhány kivételtől eltekintve - már csak kisebb bankok számára keresnek gazdát a kormányok.
A legnagyobb román kereskedelmi bank privatizációs tendere az előzetes bejelentések szerint ma jelenik meg, s az érdeklődő befektetőknek október végéig lesz lehetőségük arra, hogy benyújtsák kötelező érvényű ajánlataikat. Az utóbbi időszak kelet-európai privatizációs gyakorlatát tekintve könnyen elképzelhető némi csúszás, bár a BCR-tranzakciót Bukarestben most abszolút proiritásként kezelik.
A tranzakció magyar szempontból kiemelten érdekes lehet, hiszen nemrég kiderült, hogy a szlovák Investícná a Rozvojova Banka (IRB) megszerzésével a nemzetközi akvizíciós porondon megjelenő OTP is érdeklődik a BCR megszerzése iránt. A román pénzintézet megvételére ugyanis előzetes szándéknyilatkozatokat kértek Bukarestben, s négy másik bank társaságában az OTP is eljuttatta jelentkezését (bár ezt a magyar pénzintézet mindeddig nem erősítette meg hivatalosan). Mint ismert, az OTP korábban jelezte, hogy érdeklődéssel figyeli a bolgár Banka DSK privatizációját is, mely azonban kevésbé látszik előrehaladott állapotúnak.
Ugyancsak hivatalosan meg nem erősített hírek szerint pályázik még a német HVB-csoport a Bank Austrián keresztül, a brit HSBC amerikai leánybankja, a holland ING-csoport és a francia BNP Paribas. Az ING és a HVB már most is jelen van a román piacon, a hollandok kezében van az ország harmadik legnagyobb bankja, melyet saját nevük alatt működtetnek. A németek viszont csak egy négy fiókkal rendelkező pénzintézetet mondhatnak a magukénak, mely mérlegfőösszege alapján a 10. helyen áll.
A sikeres pályázó a BCR részvényeinek 51,88 százalékát kaphatja meg a jelenleg az állam kezében lévő 69,88 százalékos csomagból. A tervek szerint 8 százalék lejegyzésére a bank alkalmazottai lesznek jogosultak, 10 százalékot pedig az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), valamint a Világbank-csoporthoz tartozó Nemzetközi Pénzügyi Társaság (IFC) szerezhet meg. A BCR további 30,12 százaléka néhány helyi befektetési alap kezében van, melyek egyenként 5-6 százalékos részesedéssel bírnak.
Román kormányhivatalnokok korábban többször hangoztatták, hogy a privatizáció során nem az ár lesz a döntő szempont. Ennél fontosabb, hogy a BCR olyan tulajdonosra leljen, mely biztosítja a bank további fejlődését - szögezték le. Elemzők ettől függetlenül úgy vélik, hogy Bukarestben aligha fognak belemenni egy olyan üzletbe, mely egymilliárd dollárnál kevesebbre értékelné a BCR többségi tulajdonrészét.
Több szakértő hangoztatja ugyanakkor, hogy a BCR egy viszonylag jó állapotban lévő bank. A vevőnek természetesen már önmagában az is vonzó lehet, hogy hozzájut egy olyan pénzintézethez, mely a román bankrendszer összesített mérlegfőösszegének 31 százalékával (3,53 milliárd dollár) rendelkezik. Ez persze nem feltétlenül lenne egyedül elég a privatizáció sikerének garantálásához. A BCR azonban kedvező gazdálkodási mutatókat is produkált az utóbbi időszakban, tavaly 146 millió dollárnak megfelelő nyereséget termelt, s az idei cél már 160 millió dollár. A bank összesen mintegy 300 fiókja van Romániában, a 22 millió lakosból pedig 3 milliót számíthat az ügyfelei közé.
Mindezek fényében aligha meglepő, hogy a legutóbbi - márciusi - adatok szerint a Romániában kibocsátott 2,3 millió bankkártyából 753 ezer a BCR-től származott. A háromnegyedrészben Europay-, negyedrészben Visa-kártyákkal összesen 5,7 millió tranzakciót bonyolítottak le az első negyedévben. Forgalmi adatok csak 2001-ről lelhetők fel, ekkor a BCR által kibocsátott kártyákkal 360 millió dollár értékben végeztek tranzakciókat.
A pénzintézet nem csak a lakossági bankpiacon erős. Faktoringüzletága az idei első négy hónapban 12,8 millió dollár értékű üzletet kötött, ami a teljes román faktoringpiac 60 százalékát jelentette. Ráadásul az áprilisi forgalom már kétszer akkora volt, mint az egy évvel korábbi.
A BCR erőteljesen terjeszkedik a biztosítási piac irányába is. Az életbiztosítással foglalkozó BCR Asigurari a napokban emelte meg négyszeresére alaptőkéjét, s a tervek között szerepel 46 fiók megnyitása az év végéig. A bank vezetői már többször jelezték, hogy szívesen látnának egy külföldi vagy román partnert az életbiztosítási piacon.
A román kormányt a privatizáció során a Daiwa Securities segíti tanácsadóként, a befektetési bankot április közepén jelölték ki a feladatra. Bukarestben februárban még azt közölték, hogy a tranzakció tanácsadója a JP Morgan Chase lesz, a Daiwa azonban időközben állítólag jobb ajánlatot tett.
A BCR privatizációjának lezárultával a román bankrendszerben 90 százalékra emelkedik a magántőke részaránya. Ez később még tovább nőhet, ugyanis az állam meg akar válni 7,3 százalékos részesedésétől a Banca Romana pentru Dezvoltare (BRD) névre keresztelt pénzintézetben is, ahol a francia Société Générale a fő tulajdonos. A BCR és a BRD jó megítélését jelzi, hogy hitelminősítésük megegyezik a román hosszú távú deviza-államadósság osztályzatával.
Munkatársunktól
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.