BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felvásárolják a Hungagentet

A Deutsche Balaton (DB) AG 2,8 eurós árfolyamon vételi ajánlatot tett a Hungagent Kereskedelmi Rt. részvényeire. A tranzakció elindítása némileg meglepő azok után, hogy a DB az elmúlt hónapokban csökkentette több magyar érdekeltségében meglévő befolyását.

A DB 2,8 eurós - mintegy 680 forintos -, a Hungagent részvényeire vonatkozó vételi ajánlatot nyújtott be 2002. június 3-án jóváhagyásra a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez (PSZÁF). Az ajánlati ár kissé magasabb, mint a Hungagent tőzsdei kereskedésében az elmúlt 180 nap alatt kialakult átlagárfolyam.

A DB nem kötötte ki az elállás jogát, viszont felhívja a figyelmet arra, hogy amennyiben a vételi ajánlatok elfogadásával 90 százalék feletti szavazati jogot szerez, akkor ki fogja szorítani a kisebbséget. Ennek fényében igen alacsonynak tűnik a mintegy 680 forintos ajánlat, hiszen a tőkepiaci törvény alapján ebben az esetben a kiszorításra csak az egy részvényre jutó saját tőke értékén kerülhet sor. Ez a Hungagent esetében viszont 1274 forint részvényenként.

A felvásárlás meglepő azok után, hogy a DB - a Hungagenten keresztül - eladta a Kartonpack Rt.-ben fennálló részesedését, majd a PSZÁF - hosszas felfüggesztés után - visszavonta a Német Rt. szolgáltatási engedélyét. Információink szerint valamenynyi befektetőjével még mindig nem tudott elszámolni az egykori brókercég.

A Hungagent tulajdonosi struktúrájában az idei év elejétől gyorsultak fel a változások. Először megszűnt a letétkezelő Clearstream Banking AG 42,55 százaléknyi részvénykönyvi bejegyzése, majd a DB tulajdonában lévő Német Befektetési Társaság Rt. adta el két részletben összesen 56,46 százaléknyi részvényét. A Hungagent jelenleg ismert részvényesei: a DB 32,96 százalékkal és a szintén német Loys Investmentclub GbR, 6,63 százalékkal. A többi tulajdonos ismeretlen, így azok közül - törvénytisztelő magatartást feltételezve - egyetlen részvényes befolyása sem haladja meg az 5 százalékot.

A Hungagent a tavalyi évet 727,2 millió forintos árbevétellel zárta, ami 47 százalékos visszaesés. A 98,2 milliós adózott eredmény 31 százalékos növekedés, de többsége pénzügyi tevékenységből realizálódott.

A kibocsátó legjelentősebb érdekeltsége a szerszámkereskedelemmel foglalkozó Hart-Technik Kft., de jelentős - egy pomázi raktárbázisból és egy óbudai irodaházból álló - ingatlanvagyona is van.

A Hungagent az 1991. decemberi bevezetésével régi motoros a tőzsdén, de a spekulatív papír iránt az utóbbi években jelentősen csökkent az érdeklődés, az elmúlt hat hónapban mindössze hét kereskedési napon született rá kötés.

Fortolóczki István

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.