Egyre nagyobb szerepet játszanak a bankok az ingatlanpiaci finanszírozásban. A korábbi, túlnyomórészt saját zsebes, illetve a vállalkozások által egyéb befektetői köröktől szerzett hitelkeretből történő finanszírozás visszaszorul. Az elemzők többségének meglátása szerint azonban a mind nagyobb intézményi rugalmasság megteremtésén túl számos jogszabályi változtatás is szükségessé válhat a rendszer mind olajozottabb működése érdekében.
Az elmúlt két év a bankok projektfinanszírozásban vállalt mind erőteljesebb szerepét hozta az ingatlanszektorban - állítja Faragó Balázs, a Freund Projekt Management ingatlanfejlesztő ügyvezető igazgatója. Ezt megelőzően a lakásfejlesztések sajátos cash-flow szerkezetének - a kiadások és bevételek eltérő időzítésének - kiegyenlítése jelentős kihívás elé állította a vállalkozásokat: ezt a problémát azonban a bankok megjelenése intézményesítheti, ezzel megkönnyítve az arra érdemes tervek kivitelezését.
Az egyes finanszírozási feltételek számos tényezőtől függnek, így azokról egységes képet adni igen nehéz feladat lenne. Az első döntés a pénzintézet részéről az, hogy egyáltalán vállal-e részvételt a finanszírozásban. Ezt azért fontos hangsúlyozni, mert ez a kérdés többnyire nem a részletes feltételekhez kapcsolódó alkufolyamat része, hanem attól független döntés. A bank először magáról a projektről dönt, a konkrét feltételek - köztük a hitelkamatok - meghatározása csak a folyamat második részében esedékes.
Ilyen értelemben tehát nem jellemzi túlzott kockázatvállalási hajlandóság a hazai pénzintézeteket: a nagyobb bizonytalanság nem kompenzálható az elvárt hozam magasabb szintjével. A konkrét feltételek kialakításakor meghatározó szerepet játszik az önerő és a kamat mértékének, illetve a biztosítékok körének meghatározása. Az ennek folyamán követett elvek pénzintézetenként, de még a konkrét projektek függvényében is jelentős eltérést mutatnak - teszi hozzá az igazgató.
A rendszer mind hatékonyabb működése érdekében a közeljövőben jogszabályi változtatások is szükségessé válhatnak - fejtette ki nemrégiben tartott tájékoztatóján Oszlányi Zsolt, az OTP Bank ügyvezető igazgatója, az OTP Jelzálogbank elnök-vezérigazgatója. A jelenlegi körülmények között ugyanis a fejlesztésbe kezdő vállalkozások legfeljebb tízmillió forint hitelt igényelhetnek, 6 százalékos teljes hiteldíjmutató (thm) mellett a társasház-építkezésekhez - tette hozzá. Ez az összeg ráadásul csak a lakások építésére fordítható, a közművesítés, a lakóparkokhoz kötődő teljes szolgáltatáscsomag költségei egyelőre nem fedezhetők kölcsönökből. Az igazgató véleménye szerint a nyilvántartási rendszer is reformra szorulna, a jelenlegi állapotok szerint ugyanis a jelzálog csak kész lakásokra jegyezhető be, a félkész építkezéseknél ilyen lehetőség nincs. Ez a korlátozás számos jogosult elől zárja el az olcsó hitel felvételének lehetőségét.
A jogszabályi háttér nem kellő rugalmasságáról számol be Ezer Rezső, az Andersen tanácsadó cég ingatlanfinanszírozással foglalkozó munkatársa is. Mint elmondta: a jelenlegi szabályozás a kisebb, 30 millió forintot meg nem haladó értékű ingatlan fejlesztését támogatja. Problémák elsősorban a limitet meghaladó értékű fejlesztések esetén jelentkeznek, ott azonban nagy számban. A szükséges forrás megszerzésének nehézsége mellett a szabályozó sokszor nem egyértelmű rendelkezése is gondot okoz. Ebbe a körbe tartozik az a rendelkezés is, mely a társasházi ingatlanokhoz parkolók létesítését írja elő. Az ehhez szükséges forrás előteremtéséhez azonban támogatást nem nyújt - teszi hozzá.
A pénzintézetek döntését megkönnyítendő a vállalkozások többsége az egyes projektekre elkülönített társaságokat hoz létre - mutat rá Faragó. Ezáltal lehetővé válik az egyes fejlesztéseknek a többi üzletfolyamattól elkülönített vizsgálata, ami a bankok számára is megkönnyíti a döntéshozatalt.
Mindezek mellett a piac jelenlegi helyzete nem ad okot az aggodalomra. A Portfolio internetes gazdasági magazin értesülései szerint 2001-ben 7 százalékkal több építési engedélyt adtak ki, mint az azt megelőző évben. A fejlesztő cégek többsége mára alkalmazkodott az újabb keresleti tendenciákhoz is, és elsősorban kisebb lakásokat épít. Ennek eredménye, hogy egy erőteljes "garzonosodási hullám" látszik megindulni a fővárosban, az új fejlesztések ugyanis jelentős hányadban szoba-konyhás konstrukciókat kínálnak. Ez a váltás ugyanakkor igen könnyen túlkínálathoz vezethet ebben a szegmensben - figyelmeztet Somfalvi Péter, a Home Center Kft. értékesítési vezetője.
László Gergely
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.