A megerősödő makrogazdasági félelmek immár a kamatok terén is megmutatkoznak. Jórészt ennek tudható be, hogy megtört a tavaly július óta tartó trend, és májusban már a vállalkozások éven belüli kölcsöneinek kamatszintje is emelkedett. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint ebben a szegmensben 25 bázispontos emelkedés után 9,93 százalékos kamatszint alakult ki. Az éven túli vállalkozói hitelek kamatszintje ugyancsak 25 bázisponttal nőtt, ami azt jelenti, hogy a cégek közel egy százalékponttal magasabb - 10,41 százalékos - kamat mellett jutnak közép- és hosszú távú kölcsönhöz, mint márciusban, amikor 9,48 százalékos volt az átlagos kamatszint.
A bankok a növekvő hitelkamatszint dacára a hosszabb távú forrásszerzésért áldoztak mar-zsukból, hiszen a betéti kamatok az éven túli szegmensben 40 bázisponttal, 6,35 százalékra emelkedtek. A marzs így 4,21-ról 4,06 százalékra csökkent. Nem kell azonban sajnálni a pénzintézeteket, hiszen a vállalati szegmensben fajsúlyosabb éven belüli lejáratok esetében ismét 3 százalék fölé került a kamatkülönbözet.
Ha szerényebb mértékben is, de sikerült növelni a kamatmar-zsot a lakossági üzletágon belül is: az éven belüli betét/hitel különbözet 11 bázisponttal, 11,67 százalékra nőtt, az erősödésben a tovább emelkedő hiteloldal vitte a prímet. Ugyanakkor az éven túli kölcsönök kamatszintje mellbevágó, 158 bázispontos csökkenést mutat. A legjelentősebb kamatszűkülés a lombard- és a - hitelkártya-tartozásokat is magában foglaló - egyéb kölcsönöknél következett be, ezeken a sorokon 2,4, illetve 3,3 százalékos volt a kamatvágás. Az egyéb kölcsönök kapcsán figyelmeztető, hogy e hitelág részaránya májusban már 14,47 százalékos volt a fogyasztási hiteleken belül. Ugyan közel egy százalékponttal csökkent a személyi hitelek kamatszintje, ám a jelek szerint ez sem segít: a hitelfajta áprilisi 7,16 százalékos részaránya 5,96-ra szűkült.
Miközben a piaci feltételű ingatlanhitelek kihelyezése - egyebek mellett a kamatlábváltozás miatt megnövekedett kereslet kapcsán - egy hónap alatt közel megduplázódott, 19,1 milliárdra nőtt, addig a fogyasztási hitelek kereslete megtorpant: a korábbi átlagos 10 milliárd helyett nem egész hárommilliárdos emelkedést mutat a 83,1 milliárdos havi kihelyezési szint.
Munkatársunktól
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.