BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nyolchavi mélyponton a BUX

Utoljára november közepén járt a tegnapinál alacsonyabb szinten a BUX index, mely újra benézett 7000 pont alá. Az index szerencséje, hogy évek óta van egy OTP-je, mely - az Egisszel megtámogatva - ezúttal is kompenzálni tudta a többi blue-chip esését.

A tegnapi kereskedés folyamán hétezer pont alá esett a BUX index értéke, de a 7043 pontos zárás is több mint nyolchavi mélypontot jelent. Az elmúlt két napban főként a Richter piacán tűntek fel jelentősebb eladók, de a Mol folyamatos, csendes csökkenésének is nagy szerepe volt abban, hogy újra hatossal kezdődött az index értéke.

Tavaly novemberben épp a harmadik negyedéves gyorsjelentések érkezésekor kúszott fel a szeptemberi mélypontról 7000 pont közelébe a piac, s noha az eredmények nem sikerültek túl fényesen, a külföldiek vételei folytatódtak nemcsak az év végéig, hanem egészen márciusig. Az ezt követő hetekben a piaci folyamatokat meghatározó nagybefektetők kisebb megbízásokkal jelentek csak meg a piacon, majd a választások idején a piacbarátabb politikát ígérő szocialisták győzelme nyomán ugrott meg még egyszer az index. Ezt követően azonban elfogytak a vevők, az OTP piacán jelentős korrekció indult, időnként meglepően nagy tételben adták a Richtert, s a Mol is folyamatosan csúszott, mivel a piac túl optimista volt korábban a gázüzlet eladásával kapcsolatban. A tegnapi esés azért is kedvezőtlen hír, mert a régió több piacán, így Varsóban és Prágában is felfelé mozdult a piac.

A tavaly november óta történt árfolyamváltozásokból ismét jól látszik, hogy mennyire fontos a megfelelő részvény kiválasztása. Lényegében változatlan BUX mellett ismét - már-már szokás szerint - az OTP volt nyerő blue-chip, viszont sokakat meglepett a Richter gyászos szereplése. Főként azzal együtt, hogy az elemzők szerint egyáltalán nem jobb helyzetben levő Egis közben még a tegnapi esés után is 15 százalékot drágult. A számokból az is jól látszik, hogy immár a tőzsdén sem a méret a lényeg: a kisebb cégek papírjai között is akadtak kitűnően teljesítők. Kiemelkednek a vegyipari cégek és a Danubius, a jelentős drágulás pontos okát egyik esetben sem ismerjük. A második vonalban azonban a veszteségek is nagyobbak voltak, a Pannonplast és a Rába tulajdonosai változatlan BUX mellett rövidültek meg jelentősen.

A hazai piac kilátásaival kapcsolatban továbbra is azt állítják a szakértők, hogy az jobban teljesíthet a fejlett tőzsdéknél. Néhány elemző azonban hozzáteszi, kedvező klímában ez már nem biztos: ha kint eljön a trendváltás és beindul a fellendülés, a hazai papírok emelkedése elmaradhat a világ vezető cégeinek drágulásától. (ÁG)



Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.