Néhány kedvezőtlen céghír nyomán újabb pánikszerű eladások nyomták immár 5-6 éves mélypontokra az árfolyamokat az európai vezető tőzsdéken, az indexek a nap derekán 5-6 százalékos zuhanást produkáltak. A megelőző napokban is jellemző volt a 3-4 százalékos csökkenés, négy nap alatt értékük 12-13 százalékát is elvesztették egyes indexek. Emiatt egyre több politikus látta szükségesnek, hogy megpróbálja megnyugtatni a kedélyeket. Bush amerikai elnök már kedden beszélt arról, hogy az amerikai gazdaság jó úton halad, s általános meglepetésre megszólalt Tony Blair brit miniszterelnök is, aki eddig ? Bushhoz hasonlóan ? tartózkodott attól, hogy piaci folyamatokat minősítsen. Bush elnök néhány hete még nem kívánta kommentálni a dollár zuhanását, mondván, a piac dolga az árfolyam kialakítása. Megszólalása minden bizonnyal annak következménye, hogy a részvényárak folytatódó zuhanása sok millió amerikai kisrészvényest érint.
A piacokon napok óta azt találgatják, hogy elérkezhet-e a mélypont egy klasszikus krach, akár 10-15 százalékos napon belüli zuhanás nélkül. Noha tegnap estére a Wall Streeten ? a politikusok szavaitól szinte biztosan függetlenül ? fordult a kocka és heves emelkedésbe kezdtek az árfolyamok, egyelőre senki sem hiszi, hogy komolyabb drágulásra a közeljövőben esély lehet.
A mai helyzet igazi pikantériáját az adja, hogy az amerikai gazdaság ha nem is dinamikusan, de elindult a növekedés rögös útján. Az utóbbi időben azonban már egyre többet lehetett hallani az úgynevezett double dip recession kifejezést, ami annyit jelent, hogy a recesszióból nem sikerül teljesen kilábalni, és a gazdaság újabb válságba kerül. A lassan csökkenő árak nyomán elszakadt a kisbefektetőkben a cérna, akik elkezdték pénzüket kivonni a részvényalapokból. Ennek nyomán a napi hírektől függetlenül nem lehetett kérdéses a rövid távú trend.
Jogosan vetődik fel a kérdés, hogy mennyiben tekinthető a tőzsde indikátornak a jövőbeli gazdasági teljesítményre vonatkozóan. Az eddigi empirikus vizsgálatok ugyanis azt mutatják, hogy a részvénypiac a legtöbb esetben előre jelzi a dekonjunkturális ciklusokat. Az amerikai reálgazdaság rendkívül szoros kapcsolatban van a tőzsdei árfolyamokkal, így könnyen előfordulhat, hogy a kibontakozófélben lévő növekedést elsöpri és maga alá temeti a bessz.
A hazai piac reakciója is sokakat meglephetett. A BUX, mely a korábbi kinti esésekre sokszor immúnis maradt, s még a múlt héten sem gyengült, ezen a héten beomlott: hétfőn közel 4, kedden 1, tegnap pedig 6 százalékot szakadt. Ekkora esést utoljára tavaly szeptember 11-én produkált a mutató. Különösen aggasztó, hogy a kereskedés utolsó órájában, amikor a Wall Streetet követve Európában is meredeken emelkedtek az árak, a hazai részvényektől folyamatosan szabadultak a befektetők. A Pannonplast hét-, a Richter két és fél éves mélypontra jutott, a Matáv és a Mol pedig tavaly október elején volt utoljára a tegnapihoz hasonló szinten. A régióban Budapestnél csak Moszkva zuhant nagyobbat, ahol a Gazprom hétfői profitfigyelmeztetése óta szállnak ki a befektetők. Moszkvai elemzők szerint a feltörekvő piaci alapokból is megindult a pénzkivonás, és ez okozza régiónk korábban rendkívül stabil piacain is az alapkezelők kényszerzárásait.
Nem csoda, hogy Budapest is belefeküdt a nemzetközi esésbe, hiszen épp eddig az volt furcsa, hogy a magyar piac jól állta az ütéseket, és rendre felülteljesített - vélekedik Míró József. A tegnapi mélyrepülés fő okának épp az eddig jó teljesítményt tekinti a Cashline vezető elemzője. Szerinte ugyanis a nemzetközi vérengzést követően az amerikai alapkezelők elővették a régi sémát: az igen komoly dollárgyengülés után elsőként azokat a pozícióikat zárták, amelyekből még pozitívan tudtak kiszállni. Erősítette eladási vágyukat tegnap az is, hogy napközben begyengült a forint: 11 óra tájban 246,50 forintért lehetett eurót venni.
A másik okot a Cashline elemzője abban látja, hogy bár a korábbiaknál lényegesen kisebb a lombardpozíciók aránya, ám - például az e téren egyik legkedveltebb papírnak számító OTP esetében - sokan épp most döntöttek arról, hogy nem finanszíroznak tovább, ami kényszereladásokat indított el.
Hogy mit hozhat a jövő, az elemzők meglehetősen bizonytalanok. Bónis Miklós, az Inter-Európa Bank elemzője szerint a befektetői bizalom szempontjából fordulópontot hozhat az az amerikai felügyeleti előírás, hogy augusztus közepéig valamennyi cégnek felül kell vizsgálnia könyveit. Ha a piac hinni tud még ebben, ismét elindulhat felfelé a világ és a BÉT is. Míró József ugyanakkor - bár azt sem zárja ki, hogy a korrekció már ma megindul - az igazi talpra állást ősztől várja: véleménye szerint a külföldi befektetők akkor hisznek majd a hosszú távú pályán előrevetített infláció-, kamat- és hozamcsökkenésben, ha azt látják, hogy a kormányzat hozzákezd a költségvetés rendbe rakásához. A Cashline elemzője szerint ugyanakkor a piaci helyzet is kedvezhet egy fellendülés esetén a BÉT-nek: a fejlődő piacokon szereplő papírok - így a legtöbb hazai társaság - P/E mutatói sokkal alacsonyabbak, mint a fejletteké, ami megnövelheti az érdeklődést velük szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.