BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Javulhat a gázellátás biztonsága

Az Ukrajnával kötött tegnapi megállapodás nyomán a következő tíz évben korszerűsödhet és bővülhet az orosz földgáz tranzitjára szolgáló vezetékhálózat kapacitása. A szibériai gázkitermelés bővítését viszont német beruházás segíti majd. Az európai ellátás biztonságát emellett az észak-afrikai exportkapacitások fejlesztése is növelheti.

Tegnap egyszerre két hír is erősítette, hogy hosszabb távon tovább bővülhetnek az Európába irányuló orosz földgázszállítások. Oroszország már most is jelentős szerepet játszik kontinensünk gázellátásában. Ám a tervezett új vezetékberuházások révén Észak-Afrika, kivált Algéria súlya is erősödhet, mindenekelőtt az Európai Unió gázpiacain.

Ukrajna és Oroszország között hétfőn megszületett a kétoldalú gázipari stratégiai együttműködésről szóló megállapodás. Eszerint Ukrajna és Oroszország kije-vi központtal nemzetközi konzorciumot hoz létre az ukrajnai gázszállító rendszer működtetésére és fejlesztésére. A dokumentum európai gázipari cégek részvételét is előirányozza, ennek feltételeit a felek közmegegyezéssel állapítják meg. A még nyáron felreppent hírek szerint a Royal Dutch/Shell, a TotalFinaElf, valamint a Ruhrgas csatlakozhat majd a Gazprom és a Naftogaz Ukrajini között azonos részesedéssel tervezett vegyes vállalathoz.

Az ukrajnai gáztranzit erősítésére és biztonságának javítására várhatóan mintegy 15 milliárd dollárt fordítanak a következő tíz évben, aminek révén 30 százalékkal növelhető a helyi szállítókapacitás. A csővezeték-fejlesztések mellett új kompresszorállomások építését is tervezik. Az ukrán gázszállító rendszer jelenleg 35 200 kilométernyi fővezetékből és 122 kompresszorállomásból áll. Van 13 föld alatti gáztározó is, 30 milliárd köbmétert meghaladó összkapacitással.

A tranzitfeltételek javításán túlmenően további fejlesztést igényel az orosz kitermelőkapacitás is. Egy mostani hír szerint a német BASF vegyipari csoporthoz tartozó Wintershall társaság a Gazprommal együttműködve 800 millió dollárt kíván fordítani a nyugat-szibériai földgázmezők kiaknázására. A két cég új vegyes vállalata évi 10 milliárd köbméter földgáz kitermelését tervezi, ami Németország összfogyasztásának mintegy 10 százaléka. A Wintershall korábban, az ígért orosz állami támogatás elmaradására hivatkozva, felfüggesztette részvételét egy egymilliárd dolláros szénhidrogén-beruházási projektben az orosz sarki régióban.

Oroszország már jelenleg is nagyjából évi 165 milliárd köbméter gázt szállíthat Kelet- és Nyugat-Európába az Ukrajnán, valamint Fehéroroszországon keresztül épített vezetékeken. Az EU múlt évi 250,3 milliárd köbméteres importjából például közel 30 százalékkal részesedett. Az orosz és a Kaszpi-tenger környéki gáz emellett a jövőben Törökországon keresztül is eljuthat majd Nyugat-Európába.

Az európai gázellátás biztonságát elősegíthetik a tervezett norvégiai, valamint észak-afrikai vezetéki beruházások is. Algériából többek között új, 747 kilométeres, évi 8 milliárd köbméter kapacitású gázvezeték építését tervezik Spanyolországba, amelyet továbbépíthetnek Franciaországig. Líbia és Olaszország között pedig egy 570 kilométeres vezeték létesül 2004-ig.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.