BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Utat törhet délre a türkmén gáz

A világ egyik legnagyobb földgáztartalékával bíró Türkmenisztán gyors ütemben fejleszti kitermelését, ám exportja nyugati és déli bővítését nehezíti a tranzitvezetékek hiánya. Az Afganisztánon át Pakisztánig és idővel egészen Indiáig kiépítendő csőrendszer megvalósítása a pénteki államközi megállapodással most egy lépéssel közelebb került.

Türkmenisztánból Afganisztánon át Pakisztánig húzódó, 1400-1500 kilométer hosszú földgázvezeték építéséről írtak alá megállapodást pénteken Asgabatban, a türkmén fővárosban az érintett országok vezetői. Előzménye az idén májusban született kormányközi egyezmény volt. A megvalósíthatósági tanulmány 2003 júniusáig készül el, amelyet az Ázsiai Fejlesztési Bank (ADB) 1,5 millió dollárral támogat. A csőrendszer a dél-türkmenisztáni Dauletabad mezőtől indul, a szomszédos Afganisztánt Herat és Kandahár érintésével szeli át, és a pakisztáni Multan városánál ér véget.

A vezetéket később meghoszszabbíthatják Gwadar kikötőjéig, ott földgáz-cseppfolyósító üzem létesítését tervezik. A másik szárnyvezeték az indiai Újdelhiig épülne.

A már régóta tervezett, ám az állandósult afganisztáni harcok, illetve a tálib uralom miatt ismételten elodázott beruházás várható költségét 2,5-3,2 milliárd dollárra becsülik. A 2005-ig megépítendő transzafgán csőrendszer évente nagyjából 30 milliárd köbméter türkmén földgázt szállít majd Pakisztánba, és idővel Indiába is. Afganisztán évi 300 millió dollárt kap a tranzit fejében. Pakisztán földgázfogyasztása mintegy 70 százalékkal nőtt az elmúlt tíz évben.

A Kaszpi-tenger mellett fekvő Türkmenisztán a világ harmadik, más becslések szerint az ötödik legnagyobb feltáratlan földgázkészletével rendelkezik. Az éves kitermelését a mostani 51-ről 85 milliárd köbméterre kívánja növelni 2005-ig, ám piacainak nyugati és déli bővítését egyelőre az exportvezetékek hiánya korlátozza. Ezért a kivitelének jelenleg döntő hányada északra - Oroszországba, illetve azon keresztül Ukrajnába - irányul. (Egy ez évben aláírt megállapodás szerint Ukrajna 250 milliárd köbméter türkmén gázt vásárol 2005-ig.) Emellett Iránnal köti össze egy kisebb vezeték, amelyen a gázexportja 10 százalékát szállítja.

Ezen a helyzeten lényegesen módosíthatna a nemzetközi olajtársaságok és pénzintézetek által is támogatott transzafgán vezeték kiépítése. Igaz, még a most aláírt megállapodás sem biztosíték a projekt tényleges megvalósítására, hiszen az ottani politikai helyzet korántsem nevezhető szilárdnak. Esetleges újabb belvillongá-sok az amerikai jelenlét ellenére is megnehezítenék az új konzorcium létrehozását.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.