Az elmúlt év újra csalódást hozott a tőzsdei befektetők számára, a zsinórban harmadik éve csökkenő árfolyamok azonban korántsem jelentik azt, hogy olcsóvá váltak volna a vezető társaságok részvényei. Ha a 2000. év a technológiai lufi kipukkanása miatt emlékezetes, 2001-et pedig az igazi törés esztendejének neveztük, akkor az elmúlt év az illúziók tovatűnésének jegyében telt. Az év eleji várakozások ugyanis még egyértelműen arról szóltak, hogy a második fél évben újra jelentősen bővülhetnek a cégeredmények, mind Amerikában, mind Európában megmutatkoznak a stabil gazdasági növekedés jelei. Ehhez képest a cégeredmények sokkal gyengébbek lettek a vártnál, az ezekkel kapcsolatos előrejelzések szinte végig folyamatosan csökkentek az év során. Makrooldalról nyáron már a recesszióba történő visszasüllyedés rémképe kísértett Amerikában, az eurózóna vezető országiaban pedig egy százalék alatti GDP-növekedés lett a jellemző, sőt az idén például Németországban visszaesésre is van esély. A tőzsdék teljesítménye hűen tükrözte az év eleji szép remények tovatűnését, s az év lényegében azzal telt, hogy a piac a növekedési kilátások zsugorodásához árazta be a papírokat. Ez a legjobban a hajdan tmt-nek becézett hármas (távközlés, média, technológia) esetében mutatkozott meg: az év elején még mindig az átlagosnál sokkal jobb növekedési lehetőséggel kecsegtető szektornak tartotta a piac ezeket, az idő haladtával azonban a befektetők megvonták a growth premiumot, s egyre inkább a hagyományos iparágakban szokott értékelés felé közelítettek. A különbség jelentősen csökkent ugyan, de nem tűnt el teljesen, a várakozások szerint ha egyszer tényleg beindul a fellendülés, akkor a technológiai cégek profitálnak ebből a legnagyobb mértékben.
Mind a tengerentúlon, mind Európában az egyik legkevésbé rosszul teljesítő szektor lett az élelmiszer- és a vegyipar, s a megugró olajár jóvoltából az olajipari társaságok is jelentősen mérsékelni tudták szűkülő marginjuk okozta évközi veszteségeiket december végén. A tmt-papírok általánosságban nézve az óceán mindkét partján katasztrofálisan szerepeltek, azonban míg Amerikában az energetikai szektor lett még nagy vesztes, és minimális bukóval megúszták a pénzügyi részvények, addig az öreg kontinensen éppen a biztosítók vesztették el értékük felét, a leggyengébbek a kétharmadát. A tengerentúlon nem meglepő módon az arannyal kapcsola-
tos tevékenységet végző cé-
gek, leginkább az aranybányák jeleskedtek, árfolyamuk a nemesfém rég nem látott, 22 százalékos drágulását követve szállt el.
A napokban megjelenő kommentárok és elemzések természetesen nem mulasztják el felhívni a figyelmet arra, hogy immár harmadik éve csökkennek az árak, sőt, a visszaesés mértéke évről évre növekszik. Nem szabad azonban elfelejteni azt, hogy például az S&P 500 index az elmúlt három évben tapasztalt 39 százalékos visszaesését megelőzően 98 százalékot emelkedett 1998 és 2000 között, az azt megelőző három évben pedig 111 százalékot erősödött. Így csupán a "most már biztos jön jobb év" elv alapján vásárolni meglehetősen felelőtlen döntésnek tűnik ma.
A fejlett piacokon összességében - a könyvelési botrányok és geopolitikai feszültségek hatása mellett - a gyors növekedéssel kapcsolatos remények szertefoszlása miatt emlékezetes az elmúlt esztendő, s mindenképp érdemes megemlíteni azt, hogy miközben a devizapiacon az euró az év végén erőteljes emelkedésbe kezdett, az öreg kontinens részvénypiacai újra alulteljesítették a Wall Streetet.
Gyökeresen más számokat láthatunk azonban akkor, ha Kelet-Európa, azon belül is a budapesti tőzsde felé fordítjuk figyelmünket. A régióban 2001 végén már nyoma sem volt a felfokozott várakozások okozta extrém részvényértékelésnek, a 2000 tavaszától a 2001. szeptemberi amerikai terrortámadásig a külpiacokat tompítottan lefelé követő tőzsdéken igen alacsony árfolyamok alakultak ki. A régió vezető cégei közül több az idei évre jelentős profitbővüléssel számolt, ami a fejlett piacok egyre bizonytalanabb kilátásaival szemben igen vonzóvá tette a régiót. S akkor még nem beszéltünk az EU-csatlakozás közelségéről, ami szintén csábítónak bizonyult. Noha a jól ismert konvergenciasztori igazából nem igazolódott - átértékelődésre nem került sor, a budapesti papírok P/E-je egyáltalán nem nőtt a csatlakozás bizonyossá válásával sem -, a profitok bővülését követték az árfolyamok is. Az év elején jelentős friss pénzek érkeztek a régióba, ekkor a fejlett piacok trendjétől elszakadva tudtak jelentősen emelkedni az itteni árfolyamok. A felülteljesítés nem ilyen feltűnően, de az év végéig megmaradt. Az OTP-t újra díjazta a piac a már-már megszokott, jóval infláció feletti növekedésért, s a Mol is elindult felfelé. A jelenlegi árfolyam ugyanakkor még mindig nagyfokú bizonytalanságra utal, ha valóban rendeződik a gázár kérdése az év végéig, a papír könnyen az év nyertese lehet. A Richtert büntette a piac azért, mert nem várt eredménybővülést 2002-re, s a Matáv iránt is csak az év második felében nőtt meg újra az érdeklődés.
Örömteli tény, hogy a BÉT forgalma magasabb lett az év eleji várakozásoknál, nyereségessé téve a társaság tavalyi működését. Külön öröm az, hogy a magunk mögött hagyott hónapban rendkívüli mértékben ugrott meg a forgalom. Ebben részben szerepet játszottak az adórendszer változása miatti átkötések, de csak ezzel nem lehet magyarázni azt, hogy a részvénypiac átlagforgalma a megszokott érték másfélszeresére ugrott. A magunk mögött hagyott hónapban a BÉT forgalma kétéves csúcsra ugrott, a decemberi 463,4 milliárd forintnál utoljára 2000 utolsó hónapjában regisztráltak nagyobb forgalmat. A részvénypiac vonatkozásában 2001 januárja óta nem látott kereskedési kedvet hozott 2002 decembere.
A BÉT tehát mind a forgalom, mind az indexváltozás tekintetében kedvező évet zárt (a dollár gyengülése miatt mindkét adat még sokkal impozánsabb az amerikai devizában kifejezve), s kedvező előjelekkel nézhet az idei év szemléletformáló kampánya elé. Ma már egyértelműnek tűnik, hogy a nagyobb gondot nem a befektetők becsalogatása, hanem a kínálat növelése jelenti. A forgalom döntő része továbbra is a négy blue chip piacán összpontosul, s miközben kilenc cég hagyta el a tőzsdét 2002-ben, egyetlen új sem érkezett. Ráadásul az idei év is kivezetésekkel indul (Milton, Prímagáz), s helyettük is "csak" állam által küldött társaságok (Forrás, FHB) várhatók. Annak egyelőre semmi jele, hogy a feltörekvő magáncégek tőzsdei jelenléthez történő kedvezőtlen viszonyulása megváltozna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.