BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vihar előtti csend a piacon

Az elmúlt egy hónap nem hozott különösebb változásokat a hazai pénz- és állampapírpiacon. A forint árfolyama kismértékben erősödött, a rövid futamidejű papírok hozama pedig számottevően csökkent. Az elkövetkező időszak legfontosabb kérdése, hogy mikor vonul ki végre a spekulatív tőke az országból, illetve ez milyen következményekkel jár majd a forint árfolyamára nézve?

Január 17-e óta a külföldiek szemében is egész más megítélés alá esik a magyar állampapír- és pénzpiac. Az elhamarkodott spekulatív támadás furcsa helyzetet teremtett a piacon, és ami még meglepőbb, az az, hogy ez az állapot még mindig fennáll.

A Magyar Nemzeti Bank az árfolyamrendszer elleni támadás visszaverésekor még úgy látta, hogy sikeresen elrendezte a problémát. Később azonban kénytelen volt szembesülni azzal a ténnyel, hogy a várakozásokkal ellentétben a spekulatív pénzek tulajdonosai egyáltalán nem sietnek kimenekíteni tőkéjüket.

A jegybank mérlegéből kiderült, hogy még hozzávetőlegesen 4 milliárd euró "lebzsel" forintban a piacon. Szakértők szerint azonban ezen pozíciók nagy részét dollárban finanszírozzák, azaz még 3,0-3,5 százalékos kamat mellett is tisztes hozamkülönbséget realizálhatnak a külföldiek. Egyes számítások szerint egy-két hónapon belül a kamatkülönbözetből és a forint enyhe erősödéséből már nullszaldóra hozhatják ki elkapkodott kalandjuk végeredményét. E tekintetben tehát érthető, hogy miért nem menekültek fejvesztve a spekulánsok.

Az MNB számára mindenesetre számos tanulsággal szolgálhattak az események. A hamvába holt devizaaukciós sorozat igencsak elbizonytalaníthatta a központi bankot, amely eleinte úgy vélte, hogy felméri a piaci veszteség realizálási hajlandóságát. Valójában pedig csak arra jött rá, hogy nehezebb lesz kitessékelni a spekulatív tőkét, mint korábban gondolta.

Az MNB ekkor taktikát változtatott, és azóta azt igyekszik kommunikálni, hogy a jelenlegi 245 forint/eurós árfolyam és az érvényben lévő 6,5 százalékos irányadó kamat - igaz, pillanatnyilag az adminisztratív korlátozások miatt a 3,5 százalékos overnight kamat tekinthető effektívnek - mellett is teljesíthető a 2004-es inflációs cél. Ezzel gyakorlatilag azt az üzenetet küldte a piac felé, hogy egyáltalán nem sürgős számára a forint erősödése. A piac azonban láthatóan nem vette túl komolyan, mert a spekulatív pénzek meg sem mozdultak. Ez egyébként azért furcsa, mert - és ezzel kapcsolatban a jegybank gondolkodása teljesen racionális volt - az ilyen típusú pénzek esetében rendkívül szokatlan, hogy ilyen hosszú ideig beragadjanak valahol.

Elképzelhető, hogy egy kis részük átáramlott az állampapírpiacra, a külföldiek kezében lévő állampapír-állomány január közepe óta 70-80 milliárd forinttal nőtt. A hozamok ezzel párhuzamosan a hozamgörbe rövid oldalán 50-110, míg a hosszú végén 10-30 bázisponttal csökkentek.

Mindez azonban nem változtat azon, hogy az elmúlt egy hónapban a bankközi forintpiacon az overnight és a tomnext piacokon semmi sem történt, és a hosszabb lejáratokkal is csak óvatos kereskedés folyt. Az egy hónapos és hosszabb instrumentumok jegyzései azt mutatják, hogy a piac hosszabb távra berendezkedett az alacsony kamatokra, és erre utal a rövid állampapír-piaci hozamok esése is.

Egyelőre nem látszik, hogy mi az, ami ebből a patthelyzetből ki tudná mozdítani a piacot. A romló hazai makromutatók a jelek szerint nem, igaz, a legutóbbi januári inflációs adat nem is alakult rosszul. Komoly bizonytalansági tényezőt elsősorban az iraki helyzet jelent.

Az is kérdéses, hogy mi történik akkor, ha ez a - magyar viszonylatban temérdek - pénz mégis megindul kifelé a piacról, és ráadásul gyorsan szeretne távozni.

A bizonytalansági tényezőktől eltekintve azonban a piac alapvetően a forint óvatos, de folyamatos erősödésére számít. Az állampapír-piaci hozamok pedig már meglehetősen alacsony szinten állnak, ezért itt nem várnak további számottevő hozamesést.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.