IEA: az OPEC nem csökkenthet
Az OPEC nem csökkentheti júniustól olajtermelését - jelentette ki a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) illetékese. Ám éppen a kvóták lefaragása a témája a kartell június 11-i értekezletének, amelyre nem hívták meg az egyébként alapító tag Irak olajminiszterét.
Abdullah al-Attiyah, az OPEC elnöke szerint azonban vissza kell fogni a tagok termelését az árak szinten tartása érdekében. Az IEA ezzel szemben úgy látja, hogy a jelenlegi alacsony készletek mellett az elképzelés nem reális - fejtette ki Claude Mandil ügyvezető igazgató a Reutersnek. A kartell egyes tagjai azért gondolják úgy, hogy kevesebb olajat kellene a piacra dobniuk, mert "helyet kell csinálniuk" az ott rövidesen megjelenő iraki olajnak is.
Az arab állam a háború előtt napi 2 millió hordó olajat exportált. Tisztviselői szerint az ország kivitele a jövő hónapban eléri a napi egymillió hordót. (VG)


