BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A július újabb banki átárazásokat hozott

Bár a július jegybanki kamatemelés nélkül telt el, a hazai kereskedelmi bankok átárazása továbbra is napirenden maradt. A pénzintézetek a 2-3 hónapos lekötéseket igyekeznek vonzóbbá tenni kamatakcióikkal, ahol nem ritka a 9 százalékos éves szint sem - igaz, ehhez azért az 5 millió forint megléte már alapfeltétel -, amelynek hátterében az is meghúzódhat, hogy ősszel trendfordulóval számolnak a piaci szakértők.

Július nem maradt események nélkül, bár ez nem az újabb MNB-kamatemelési lépésekben merült ki, hanem még a júniusi döntések banki lekövetéseiben. A június végén várakozó álláspontra helyezkedett pénzintézetek is betéti kamataik növelésére kényszerültek, főként, hogy a nyári hónapokban semmilyen trendfordulóval nem számolnak a piaci szereplők. A stagnáló hozamszintek közepette igyekeznek akciókkal magukhoz csábítani az ügyfeleket, akiknek azzal mindenképpen számolniuk kell, hogy 2-3 hónapnál hosszabb lekötések esetén már szerényebb kamatszintekkel találhatják szembe magukat. Persze az akciós kamatoknál sem kell két számjegyű összegekre gondolni, az esetek többségénél 8-9 százalékkal "be kell érniük", legalábbis az élen álló CIB Bank, az Erste Bank, a HVB, az ING, a K&H, az MKB és a Raiffeisen Bank ennyit kínál ügyfeleinek. Az Inter-Európa Bank Értéktőr betétje ennél is többet kínál, 10,2 százalékot. Bár azt nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a kétéves konstrukció változó kamatozású, kamata mindig az előző hónap utolsó munkanapján érvényes egyhavi Bubor 0,45 százalékkal csökkentett összege.

A bankok közötti éles versenyt mindenesetre jól mutatja az is, hogy az MNB kamatemelésére - szemben a január-februárban tapasztaltakkal - érezhetően gyorsabban reagáltak a pénzintézetek. Bár az is igaz, hogy a kamatnövelés mértéke nem érte el a 300 bázispontot (a jegybank összesen ennyivel emelte az alapkamat mértékét), a legtöbben 100-200 bázispont közötti mértékben módosítottak kondícióikon. Az mindenesetre kitűnik, hogy a gyorsabban reagálók a középkategóriájú kereskedelmi bankok közül kerültek ki, míg a nagyobb szereplők, így az OTP és a K&H is némileg kivárt döntésével. Az OTP Bank július 12-ével módosított konstrukcióin, amely a teljes termékstruktúrájára vonatkozott. E szerint a lekötött betétek 1-2,25 százalékponttal emelkedtek. A legnagyobb kamat a három hónapra lekötött fix kamatozású konstrukciónál jár, 2,5 millió forint feletti összeg esetén 7,15, egymillió forinttól 6,95, 50 ezertől pedig 5,50 százalékot kapnak kézhez a magánszemélyek.

A K&H Bank július 15-től lejárattól és a lekötött összegtől függően 0,4-2,6 százalékponttal magasabb kamatot ajánl ügyfeleinek: a 100 ezer forinton felül lekötött betéteknél évi 5,7-5,9 közötti kamatokra köthetik le a pénzüket. A kéthavi "Extra betét"-nél 100 ezer forint felett 7,65, 1 millió forint felett 8,05 százalékos hozam tehető zsebre, míg a Kamatcsúcs-K&H Trezor Lekötött Betétnél 100 ezer forint felett 7,1, 1 millió forint felett 7,5 százalék érhető el.

A Raiffeisen Bank 2003. június 27-től visszavonásig emelt kamatot fizet a lekötésekre, ám mindegyik összeg esetén érvényes, hogy a három hónapos futamidő fizeti a legtöbbet. 100 ezer-500 ezer forint közötti öszszegnél negyedévre 7,95 százalékos a kamat, míg 12 hónapra már "csak" 6,95 százalék. Ötmillió forintig 8,65 százalék a "csúcs", szintén három hónapos lekötésnél, míg 5 millió forint felett már 9,1 százalék szerepel a kínálatok között.

A HVB Bank a két hónapos lekötést igyekszik megkedveltetni az ügyfeleivel, ugyanis éves szinten ez ígéri a legtöbbet: 250 ezer-1 millió forint között 8, 1-5 millió között 8,5, míg 5 millió forint felett 9 százalékot kap a számlatulajdonos. A bank a két hónapos akciós betét lejárat előtti felmondása esetén a kitöltött futamidőre felmondási kamatot nem fizet.

Július elsejével lépett a Magyar Külkereskedelmi Bank, s a bűvös 9 százalékot itt is el lehet érni, igaz, ehhez 5 millió forint megléte szükséges, amit hat hónapig nélkülözni tud az illető. Három hónapos lekötés esetén egymillió forint felett 8, 5 millió felett 8,25 százalék jár. Egy nappal korábban döntött kondícióinak változtatása mellett a CIB Bank is, amely a lakossági betéteknél 2-300 bázispontos emelést foganatosított. A pénzintézetnél elérhető kamatcsúcs ezzel 8 százalékra módosult, amely a már ismerős (három hónapos lekötés, 5 millió forint) feltételek teljesülése esetén realizálható. Az 1, illetve 6 hónapos futamidő esetén legfeljebb 7 százalék, míg 12 hónap esetén 6,25 százalékos kamat jár.

A Konzumbank a június végi 100 bázispontos kamatemelését követően július 2-án ismét megmozdult, s minden lekötés esetén még 125 bázispontot "rátett". Így az egy és a három hónapos futamidő esetén 7,25-7,75 százalékra emelkedtek a betéti kamatok. (FB)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.