BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egészségbiztosítás: egyelőre nem sikertörténet

Már vagy egy évtizede várnak a piaci szereplők az egészségügyi reformra: tisztázódjon, milyen lehetőségeik lesznek a piaci biztosítóknak. Az átfogó változás hiányában kisebb-nagyobb kísérletekbe kezdtek. Egyesek csak összegbiztosítást nyújtanak (OTP-Garancia, ÁB-Aegon), mások szolgáltatókkal, azaz kórházakkal is kiépítettek üzleti kapcsolatot (ING, Generali).

A piacfelmérések azonban egyelőre azt mutatják, az életvitel vitathatatlan javulása még nem eredményezte azt, hogy többen rendszeres anyagi megtakarításra is hajlandóak lennének a magasabb szintű szolgáltatás érdekében. A többség akkor oldja meg a kérdést, ha már szemtől szemben áll a problémával - magyarázzák a piaci szereplők.

Senki nem gondol arra, hogy beteg lesz. Egyrészt nehéz róla beszélni, másrészt él még az a beidegződés, miszerint az egészségügyi ellátás ingyenes, ami a biztosítás a hiábavaló fizetésének szemléletét sejteti. Ez azonban csak féligazság, azokat az egészségügyi szolgáltatásokat, amelyek az állami egészségügy rendszerén belül elérhetők, a fizetőképes magánkereslet latensen, paraszolvencia formájában fizeti meg, ez ugyanis jóval olcsóbb, mint a magánegészségügy szolgáltatásainak igénybevétele - jegyezte meg Borókay Ferenc, a Generali Biztosító Rt. csoportvezetője.

Az egészségügyi kiadások bő egynegyedét már ma is zsebből fizeti a magyar lakosság, ami megfelel az Európai Unió országai gyakorlatának. Ám míg az unióban az egészségügyi öngondoskodás szervezett formában történik, kiegészítő pénztárak és magánbiztosítók kezelik tagjaik pénzét, addig nálunk követhetetlen a paraszolvencia útja. Az effajta kiadás fejében kapott ellátás mögött értelemszerűen nincs fogyasztóvédelem, s kizárt az adókedvezmény is - ecsetelik a különbségeket szakértők. A bővülési lehetőség tehát megvan, ráadásul több tíz milliárdos piacról lenne szó, miközben jelenleg az itt működő társaságok számára még nem profitábilis ez a szegmens. A kísérletek eredményét nem eliminálva mindenesetre elmondható: ez egyelőre nem sikertörténet - mutatnak rá az OTP-Garancia Biztosító Rt. szakemberei.

Rövid távon igen bizonytalan a hozzáállás változása. Ám mint az ÁB-Aegonnál fogalmaztak: a jövőben mindenképpen bővülést várnak, ez azonban csak egy hosszú folyamat eredménye lehet, hiszen a magyarországi egy főre jutó biztosítási díj még töredéke a fejlettebb, nyugati piacokénak. Kedvező jelek mindenesetre akadnak: az ING-nél az egészségbiztosítási szerződéssel rendelkező ügyfelek száma az elmúlt 5-6 évben több mint a hétszeresére nőtt.

Egészségbiztosítást jellemzően a 40 év körüli korosztály igényli, amikor a kockázata is megnő egy-egy betegségnek vagy műtétnek, míg a fiatalabb korosztály esetében a megtakarítási konstrukciók a népszerűbbek - mutatnak rá az ÁB-Aegon Rt. szakértői. Hasonlóan látja a helyzetet a Generali Biztosító csoportvezetője, magyarázatként megemlítve: ekkor jelentkeznek az első problémák, viszont azzal számolniuk kell, hogy ekkor már drágább a biztosítás, mint a fiatalabb korosztály esetén. A biztosítások kötésénél - és ez különösen igaz az egészségbiztosításokra - a társaságok kockázatelbírálást végeznek. Ez kiterjed az ügyfél egészségi állapotára, korábbi betegségeire, műtéteire. A már súlyos betegségen átesettek számára a biztosítás a megnövekedett kockázat miatt jelentősen drágulhat, illetve bizonyos esetekben a biztosítók nem is tudják vállalni ezen ügyfeleknél a szerződéskötést. Érdemes tehát előre gondolkodni, hiszen bárkit érhet váratlan betegség, amikor valóban mással nem pótolható segítséget nyújt e lehetőség.

Az esetek többségében három típusra van "kihegyezve" a konstrukció: a kritikus betegségekre szóló biztosításra, amely a legsúlyosabb lehetőségek - szívinfarktus, agyi érkatasztrófa, koszorúérműtét, veseelégtelenség, szervátültetés és rosszindulatú daganat - diagnosztizálása esetén nyújt egy összegben nagyobb mértékű szolgáltatást. Másrészt a műtéti térítésre szóló biztosításra, amely annak megtörténtekor nyújt egyösszegű anyagi szolgáltatást a választott biztosítási öszszeg egy adott számú többszörösére számítva, a műtét súlyosságától függően. Emellett létezik kórházi napi térítés, amely a kórházban töltött napok száma alapján fizet. A termékekre egyes biztosítóknál önállóan is köthető szerződés, más társaságoknál pedig kiegészítő biztosításként van arra lehetőség.

A legtöbb ügyfél az említett három lehetőség kombinációját kéri a Generali Biztosítónál és az ING-nél, ahol önálló módozatban vásárolhatók meg azok. Az OTP-Garancia Biztosító elsősorban kiegészítő egészségbiztosításokat értékesít, bár elérhető az önállóan megköthető Életerő biztosításuk is. A biztosító szolgáltatása a kritikus betegség esetére, kórházi ápolásra, műtétre, táppénzes állományra, illetve tb I-II. rokkantságra terjed ki, amelyek közül az első három iránt mutatkozik jelentősebb érdeklődés. A kérdésre, miszerint tervezik-e, hogy a szolgáltatási palettájukat újabbakkal bővítik, az OTP-Garanciánál azt a választ kaptuk, hogy elemzik az egészségszámla esetleges bevezetésével várható új piaci lehetőségeket.

Az ÁB-Aegon GyógyForrás egészségbiztosítási programja - amely a biztosító elmondása szerint igen sikeres módozatnak bizonyult - olyan kockázati életbiztosítás, amelyet egészségbiztosítási kiegészítőkkel vérteznek fel ügyfeleik. A konstrukció magában foglalja az életbiztosítási szolgáltatást, a kórházi ápolás esetén járó napi térítést, a műtéti szolgáltatást, illetve a kritikus betegségek esetére szóló térítést, a tb I-II. rokkantsági szolgáltatást. A módozat kiegészíthető további élet- és baleset-biztosítási védelemmel. Az ügyfelek igényeiknek megfelelően állíthatják össze a biztosítási konstrukció elemeit, és a biztosítási összegeket is kívánságuk szerint határozhatják meg, illetve módosíthatják. A GyógyForrás egészségbiztosítási program tetszőleges mértékű megtakarítással is bővíthető, így például a magánkórházi ápolás, a wellnessprogram, illetve a gyógyulás egyéb járulékos költségei is fizethetők a biztosítás segítségével, avagy lejáratkor egy összegben felvehető a megtakarítás.

A hagyományos készpénzes biztosítási összeg szolgáltatás mellett megjelenik a piacon a szolgáltatásfinanszírozás is, amelynek keretében a biztosítótársaság a vele szerződött magánkórházban, állami vagy önkormányzati kórházakban átvállalja a biztosított ténylegesen felmerülő költségeit. A kórházi hotelszolgáltatás területén eddig két biztosítótársaság jelent meg. Az ING a MÁV-kórházzal kötött együttműködést, míg a Generali Biztosító céljai között az szerepel, hogy az egész ország területén több kórházzal leszerződjön. A betegségnél nem csupán a pénz hiányzik, hanem az egész gyógyítási folyamat megszervezése, az intézményi háttér, ahol megfelelő ellátást kaphat az illető - magyarázta a Generali csoportvezetője. A Telki Magánkórház mellett eddig három kórházzal kötöttek együttműködést, egy miskolcival és két budapestivel (Kútvölgyi, Szent Imre). Amennyiben bármely okból a hotelszolgáltatást nem tudja igénybe venni az ügyfél (például intenzív osztályon kezelik, külföldön kerül kórházba stb.), a jogalap fennállása esetén a biztosító kórházi napi térítési szolgáltatást nyújt a feltételekben foglaltak szerint. A Generali három kategóriát állított fel - Gyémánt, Arany és Ezüst -, azaz az ügyfél igényének megfelelően választhat a besorolt kórházak között.

Az ING Vitalitás egészségbiztosítását elsősorban a 30-35 éves fiatal, jól kereső, egészségtudatos emberek kötik, akik jellemzően Budapesten és Pest megyében laknak. Ez elsősorban abból adódik, hogy a Vitalitás osztályt az ING egyelőre a budapesti MÁV-kórházban alakította ki - mondták kérdésünkre, hozzátéve: a Vitalitást kötők mintegy 30 százaléka már korábban kötött egészségbiztosítást.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.